Komşu İran, Bitcoin (BTC) Madenciliğinde Rekor Kırabilir!

Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda dünyanın bir numaralı ülkesinin Çin olduğu biliniyor. Enerji kaynakları ve işgücü ile ön plana çıkan Çin, kripto para madenciliğinde de sektörün önde geleni olmayı başardı. Bu durum ise İran gibi ülkelerin yaptığı atılımlarla değişebilir.

İran’ın Bitcoin Madencilik Geliri 1 Milyar Doları Bulabilir

Elliptic tarafından aktarılan bilgilere göre komşu ülkemiz İran, bu yıl içerisinde 1 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) madencilik geliri elde edebilir. İran’ın küresel Bitcoin madencilik sektöründeki payı ve hash rate’e olan katkısı devamlı olarak artmakta. Elliptic, İran içerisindeki madencilerin hash rate’e olan katkılarının %5 seviyesine kadar ulaştığını vurguladı.

İran içerisindeki kripto para madencilik tesislerinini se 600 megawatt’a kadar elektrik tükettiği belirtiliyor. Aslında İran direkt olarak Bitcoin ve kripto paralara yönelik regülasyon getirmese de Bitcoin madenciliği konusunda örnek olacak adımlar atıyor.

Bitcoin, Yaptırımlara Karşı Kullanılıyor

Ülkenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada madenciliğin resmi bir endüstri kolu olarak tanımlandığı vurgulandı. İran’ın kripto paraları ABD’nin yaptırımlarından kurtulmak için kullandığı biliniyordu ve madencilik tesislerinin arttırılması da aslında buna yardımcı olabilir.

İran Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada da insanların kazılan BTC’ler ise ihracat ve ithalat ödemesi yapabilmesinin önü açıldı. Bu durum, ülkedeki Bitcoin madenciliğinin hızlı bir şekilde büyümesini sağladı. İran bir yandan kripto para madenciliğini teşvik ederken bir yandan bunu yasadışı şekilde yapanlara da savaş açmış durumda ve kısa süre önce binlerce madencilik cihazı ele geçirildi.

İran’ın bu savaşı sürerken Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik kısıtlayıcı adımları ise İran’ın lehine olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Goldman Sachs, Kripto Para Raporunu Yayımladı: BTC İçin İyi Haber mi?

Sonrakini Oku

Her Şeye Rağmen Eski Ripple Kurucusu XRP Satmaya Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın