Kobe Bryant’ın Wallpaper’ında Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı Bulundu

Bir basketbol efsanesi olan Kobe Bryant‘ın duvar kağıdında yani Wallpaper’ında bir kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımı bulundu.

Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı

Bilindiği gibi ünlü basketbolcu ve Los Angels Laker takımının en başarılı isimlerinden olan Kobe Bryant, 26 Ocak’ta bie helikopter kazasında hayatını kaybetti. Bunun üzerine hayranları, spor dünyası ve sanat camiası adeta yasa boğuldu ve sosyal medyada bu kötü olay büyük yankı uyandırdı.

Bu olaydan kendilerine pay çıkarmak isteyen çıkarcı kişiler ise Bryant’ın internetteki bir wallpaper’ına kötü amaçlı bir madencilik yazılımı gömdü. Bu durumu ise Microsoft ortaya çıkardı…

Microsoft’un güvenlik istihbarat birimi bugün Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile siber suçluların Bryant’ın geçen haftaki trajik ölümündan faydalandığını ifade etti. Yapılan açıklamalarda, “Kobe Bryant’ın duvar kağıdında kötü amaçlı kripto para madenciliği yazılımı içeren bir HTML dosyası bulduk.” sözleri kullanıldı.

Komut dosyasında bilgisayar korsanları arasında popüler olduğun bilinen Monero (XMR) kripto para birimi için bir tarayıcı madencisi olan “CoinHive” dan bahsediliyor. Ancak CoinHive’ın Mart 2019’da tüm operasyonlarını kapattığı da biliniyor.

İlk Kez Değil

Tüm bunların yanında bu durum siber suçluların kötü niyetli kripto madenciliği senaryolarını gizlemek için ünlülerin fotoğraflarını ilk kez kullanması da değil. Geçen ay, kötü amaçlı bir yazılımın yayılması için Taylor Swift‘in bir görüntüsü kullanılmıştı. Öte yandan Oscar adayı aktris Scarlett Johansson’ın resmi de bir zamanlar Monero madenciliği için kötü amaçlı yazılımları gizlemek için kullanılmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

En Genç Bitcoin Milyoneri: “Nerede O Eski Günler…”

Sonrakini Oku

McAfee’den Bitcoin Yatırımcılarını Kızdıran, Altcoin Yatırımcılarını Sevindiren Açıklama!

Bir Cevap Yazın