Kimliğini ”Yanlışlıkla” Ele Veren Bitcoin Dolandırıcısı Yakalandı!

Kripto para birimlerinin 2019 yılındaki artışı doğal olarak birçok kötü niyetli kişiyi de sektöre çekti. Söz konusu kişiler arasında oldukça ‘tecrübeli’ olup milyonlarca dolarlık vurgun yapanlar olduğu gibi, yanlışlıkla kimliğini ele veren tecrübesiz kişiler de bulunuyor. Connecticut içerisinde yaşanan bu olayda da tecrübesiz olduğu anlaşılan bir hacker, konuyu araştıran dedektife özür e-postası gönderince yakayı ele verdi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Connecticut sakinlerinden birisi, New Jersey’li Darren Carter tarafından telefonu ele geçirilen 15.000 dolarlık kripto parasını kaybetti. Carter, kurbanın telefonunu ele geçirip Coinbase hesabındaki bütün bakiyeyi kendisine aktardı. Daha sonra bunu ABD dolarına çeviren saldırgan, NJ.com’un aktardığı bilgiye göre bütün parayı PayPal hesabına yönlendirdi.

Carter kurbandan özür dilemeye karar verdi ancak göndermek istediği maili yanlışlıkla konuyu araştıran dedektife yönlendirdi. Carter’ı kimlik hırsızlığından yakalamak isteyen polis kendisinin zaten Salem County hapishanesinde bundan farklı suçlardan hapis yatmakta olduğunu gördü. Yetkililer çalınan fonları PayPal hesabından aldı ve bunları geri kurbana aktardı.

Kripto Para Suçları Artıyor

Kripto para birimi yatırımcılarına yönelik suçlar hızla artıyor. Bundan yaklaşık birkaç hafta önce Avustralya vatandaşı Katherine Nguyen yaklaşık 100.000 adet XRP çalmaktan suçlu bulunmuştu. Nguyen aynı ada sahip olduğu bir adamın e-mail hesabını ele geçirmeyi başarıp bütün işlemleri buradan gerçekleştirdi.

Bundan bir süre önce de Kuzey Kore 2 milyar dolarlık kripto para borsa soygunu yapmakla suçlansa da, ülke yetkilileri iddiaları yalanladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple 500 Milyon XRP’yi Daha ”Oyuna Dahil Etti ”

Sonrakini Oku

Bitcoin Hashrate’i Yeni Rekorlar Kırıyor

Bir Cevap Yazın