Kilometre Taşı: Dünyanın Dört Bir Yanındaki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 4 Bine Ulaşmak Üzere

Kripto paralarla birlikte Bitcoin ATM’leri de giderek yaygınlaşıyor. CoinATMradar verilerine göre dünya üzerindeki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 4 bine ulaşmak üzere. Kripto para ATM’lerinin sayısında astronomik bir yükseliş yaşanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin ATM’lerine yönelik en güncel verileri sunan CoinATMradar.com’a göre hali hazırda 3.991 kripto para ATM’si insanlığa hizmet ediyor. İlk Bitcoin ATM’si 2013 yılında kuruldu ve aradan geçen 5 yıl içerisinde kripto para ATM’lerinin sayısında inanılmaz bir artış yaşandı.

Kuzey Amerika ülkeleri kripto para ATM’leri konusunda diğer ülkelere büyük bir üstünlük kuruyor. Öyle ki Bitcoin ATM’lerinin %71.39’u Kuzey Amerika’da bulunuyor. Kuzey Amerika’yı ise %23.59’la Avrupa kıtası takip ediyor. Amerika Birleşik Devletleri 2.219 ATM ile dünyada en çok kripto para ATM’sine sahip olan ülke konumunda. İkinci sırada ise 600 Bitcoin ATM’si ile Kanada bulunuyor. Endonezya, Suudi Arabistan, İzlanda, Güney Kıbrıs ve Tayland gibi ülkelerde ise birer Bitcoin ATM’si kurulmuş durumda.

Kripto para ATM’si üreten şirketlerin sayısı da yıllar içerisinde büyük bir artış gösterdi. ABD merkezli kripto para ATM’si üreticisi Genesis Coin pazarın %32.07’lik kısmını elinde bulunduruyor. Avrupa merkezli General Bytes ise %29.27’lik pazar payına sahip. Orderbob adlı şirket ise %2.13’lük pazar payıyla en alt sıralarda yer alıyor. ATM üreten şirket sayısının artması aslında sektörün rekabet gücünün ve kripto paraların benimsenmesinin giderek arttığını gösteriyor.

ABD, Kanada gibi gelişmiş ülkelerdeki ATM sayısı bu denli fazlayken bazı geri kalmış ülkeler de kripto paraları yasaklıyor. Örneğin kripto paraları yasaklayan ülkeler arasında en ön saflarda bulunan Hindistan, kripto para ATM’lerinin insanları dolandırmak için kurulduğunu düşünüyor. Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından Unocoin’in kurucuları Harish BV ve Sathvik Viswanath izinsiz bir şekilde Bitcoin ATM’si kurdukları için gözaltına alınmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Cash’de (BCH) Rekabet Kızışıyor!

Sonrakini Oku

İslam alimleri artık kripto para ve Blockchain teknolojisi onaylıyor

Bir Cevap Yazın