Kilometre Taşı: Bitcoin, Mastercard’ın Günlük İşlem Hacmini Geride Bırakmaya Hazırlanıyor

Günlük işlem hacmi 8 milyar doların üzerinde olan Bitcoin dünyanın en büyük ikinci kredi kartı ağı olan Mastercard’ın işlem hacmini geride bırakmaya hazırlanıyor.

Mastercard 30 Ekim’de yılın üçüncü çeyreğine yönelik mali verileri açıklamıştı. Yayımlanan verilere göre yılbaşından bu yana Mastercard kredi kartlarıyla 4.4 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirilmiş. Yani Mastercard’ın günlük işlem hacmi yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde.

Mastercard ve Visa gibi ödeme ağlarında hem çevrimiçi hem de çevrimdışı işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle Bitcoin’in işlem hacmini Visa ve Mastercard ile karşılaştırmak bir noktada doğru değil. Bitcoin’in işlem hacmiyle hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıları bulunan off-shore bankacılığını karşılaştırmak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Basitçe söylemek gerekirse Bitcoin’in 8 milyar dolarlık işlem hacmi sınır ötesi ödemelerin ve borsalarda yapılan işlemlerin bir birleşimi.

Bununla birlikte piyasa değeri 67 milyar dolar olan Bitcoin’in günlük işlem hacminin dünyanın en büyük kredi kartı ağlarından birinin işlem hacmine yaklaşması Bitcoin için oldukça önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir. Geçmişte Bitcoin, Mastercard ve Visa yerine Western Union gibi daha küçük ölçekli şirketlerle karşılaştırılırdı.

Kripto paralar ağırlıklı olarak yüksek miktarlarda para transferleri gerçekleştirmek için kullanılıyor. Öyle ki kripto paralarla sınır ötesi para transferi gerçekleştirmek geleneksel sistemlerden daha verimli ve pratik. Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance bu hafta başında 7 dolarlık bir ücret ödeyerek 600 milyon dolarlık kripto para transferi gerçekleştirdi. Uluslararası bankalar araclığıyla 1 milyon dolar göndermenin maliyeti ise 10 bin dolar. 600 milyon dolar göndermek için ise sıkı bir doğrulama süreciyle birlikte birçok belge gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İflas: Washington Merkezli Madencilik Şirketi Battı

Sonrakini Oku

SEC Düzenlemeleri Sonrası ICO’lar 50 Milyon Dolar Topladı

Bir Cevap Yazın