Kendi Dijital Parasını Geliştiren Merkez Bankalarının Tam Listesi!

Kripto para birimlerinin dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan kullanımları ve devrimin resmen başarılı olmaya başlaması, merkez bankaları ile hükümetleri de harekete geçirdi.

Dijital Para Geliştiren Tüm Merkez Bankaları ve Ülkeler

Kendi dijital para birimini veya daha resmi ismiyle merkez bankası destekli dijital paralarını (CBDC) geliştiren kurumların sayısı da bir hayli arttı. The Block tarafından 60 merkez bankası analiz edilerek yapılan bir araştırmaya göre, bunların 18 tanesi dijital para konusunda resmi bir girişim gerçekleştirdi. Merkez bankalarının kullanmayı hedeflediği en popüler seçenek ise R3’ün Corda isimli kurumsal blockchain ağı oldu.

Listede yer alan dört merkez bankasının ise kendi dijital parasını piyasaya sürdüğü biliniyor. Geri kalan 14 kurum ise ya dijital paralarını hala geliştirme aşamasında, ya da bunları üçüncü parti bir blockchain yazılım sağlayıcısı ile test etmeye başladı.

Listeye baktığımızda Türkiye, Tunus, Çin, Senegal, İsveç, Venezuela, Singapur, Uruguay, Kamboçya, Marshall Adaları, Tayland, Bahamalar, Sint Maarten, Curaçao, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabia, Avrupa Merkez Bankası ve Karayipler gibi ülkelerin dijital paralara yönelik çalışmalara giriştiğini görebiliyoruz.

Türkiye Turkcoin İle Geliyor

Tunus, Senegal, Venezuela ve Uruguay dijital paralarını piyasaya sürerken, Çin, İsveç, Singapur, Kamboçya, Marshall Adaları, Tayland, Türkiye, İran ve Avrupa’nın geliştirme aşamasında, diğerlerinin ise pilot aşamada olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin dijital parası Turkcoin için ise bundan yaklaşık iki sene önce düğmeye basılmıştı. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yükseköğretim Kurulu’ndan Blockchain Açıklaması: Geleceğin Mesleği!

Sonrakini Oku

Bahamalar Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirdi!

Bir Cevap Yazın