Kazakistan’dan Kripto Madenciliğine İlişkin Kritik Hamle!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, yetkililere tüm kripto madenciliği işletmelerini tespit edilmesi ve ödemeleri gereken ek elektrik ücretlerin arttırılmasına yönelik bir talimat verdi. Tokayev, Kazakistan devletinin yasal madencilik faaliyetlerine karşı olmadığını, anacak bu faaliyetlerin lisanslanması ve vergilendirilmesi gerektiğini savundu.

Kripto Madenciliğine Vergi Zammı

Bu hafta bakanlarla yaptığı toplantıda Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, 1 Nisan’a kadar sektör için kapsamlı düzenlemeler hazırlaması ve üyelerinin yükümlülüklerini yerine getirmelerinin sağlanması gerektiğini söyledi. Hafta içerisinde yerel basın tarafından yapılan haberlerde, geçen yaz gelen ek ücretlerin yanı sıra madencilik faaliyetlerine yönelik vergilendirmenin beş kata kadar arttırılabileceğini iddia etti. İddialara göre Tokayev, mevcut oranın önemsiz olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede bu vergilendirmenin kat kat arttırılması gerektiğini dile getirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nından Kripto Madenciliği Açıklaması

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madenciliğinin sosyo-ekonomik etkisinin minimum olduğunu belirterek sektörün çok fazla iş veya ürün yaratmadığını, ancak çok fazla elektrik tükettiğini söyledi.

Kassym-Jomart Tokayev, devletin yasal kripto madenciliğine karşı olmadığını vurguladı, ancak tüm madencilik tesislerinin tanımlanması ve vergi, gümrük ve teknik belgelerinin incelenmesi gerektiği konusunun oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca madencilik işletmelerinin çeşitli yeşil enerji projeleri de başlatması gerektiğini dile getiren Tokayev, konuya ilişkin ifadelerinde şu sözlere yer verdi:

“Bu alanda çalışmak isteyenlerin uygun bir lisansa sahip olması, uygun tarifelerde elektrik alması, gelir beyan etmesi ve vergi ödemesi, yeşil enerji projeleri başlatması gerekiyor.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yetişkin İçerik Platformundan Dikkat Çeken NFT Hamlesi! Yeni Özelliğini Duyurdu

Sonrakini Oku

BattleVerse DAO Tarafından Yönetilen İlk GameFi Metaverse’ü Geliştiriyor

Bir Cevap Yazın