Kayıp 7000 Bitcoin İle Brezilya’da Yakalandı

Kendini sosyal medyada “Bitcoin King” olarak tanımlayan Claudio Oliveira, kripto paralardan oluşan 1,5 milyar real (yaklaşık 300 milyon dolar) dolandırıcılık planını yönettiği iddiasıyla Brezilya federal polisi tarafından suçlu bulunarak tutuklandı.

2019 yılından beri soruşturma altında olan ve yatırımcılarının yaklaşık 7000 bitcoinine el koymak ile suçlanan Brezilyalı kripto şirketi Bitcoin Banco Group, başkanı Claudio Oliveira’nın da yakalanmasıyla tekrardan gündeme geldi.

Tutuklamaların Devamı Gelecek

5 Haziran tarihli basın açıklamasının kaba bir çevirisine göre, Curitiba Metropolitan Bölgesi federal polisi Oliveira ve Bitcoin Banco Group’un diğer üyelerine yönelik bir önleyici tutuklama emri, dört geçici tutuklama emri ve 22 arama ve el koyma emri verdi.

Bitcoin Banco Group’un, yatırımcıları kendine çekebilmek için günlük çok yüksek miktarlarda faizler ile cezbettiği bildiriliyor. Polise göre, alarm zilleri ilk olarak platformun para çekme taleplerini engellemeye başladığı 2019’un başlarında çalmaya başladı.

Bitcoin Banco Group, 2019 yılında kullanıcılarına büyük bir hack olayı ile karşı karşıya olduklarını bildirmelerine rağmen bu iddiayı destekleyebilecek bir kanıt sunamadılar. 6 Haziran tarihinde eski bir müşterinin firmaya dava açması sonucu firmadan hack ile ilgili kanıt talep edince firma temmuz ayında davacı ile anlaşma yolunu seçti.

Eylül ayından itibaren yatırımcılarından gelen yaklaşık 200 dava sonucu Bitcoin Banco Group çalışanlarının hesaplarına mahkeme kararıyla bloke konuldu. Yaşanan bu olayın yaklaşık 20.000’den fazla yatırımcıyı mağdur ettiği tahmin edilmektedir.

Yeni Kurbanlar Aramaya Devam Ediyor

Bitcoin Banco Group’un adli kurtarma başvurusunda bulunmasına rağmen, firmanın işi her zamanki gibi yürüttüğü ve alacaklılara geri ödeme yapmamak da dahil olmak üzere iflas mahkemesiyle olan yükümlülüklerini ihmal ettiği bildirildi. Platform, Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu’na kaydettirmediği “kamu toplu yatırım sözleşmeleri” başlatarak yeni müşteriler aramaya bile devam etti.

“Operation Daemon” olarak adlandırılan Bitcoin Banco Group’a yönelik soruşturma, yatırımcıların fonlarının “suç örgütü liderinin çıkarlarına göre yönlendirildiğini” ortaya koydu.

Oliveria, Brezilya’da iflas suçları, zimmete para geçirme, kara para aklama ve suç örgütü işletmekle suçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Brezilya’da teslim olan Tosuncuk lakaplı adlı Mehmet Aydın interpol tarafından yurda getirildi. Yaptığı Çiftlik Bank Vurgunu ile binlerce kişiyi mağdur eden Aydın, nihayet yargılanacak. Kısa yoldan yüksek kazanç teklif eden bu tarz platformlar dünyanın her yerinde çok rahat bir şekilde yeni kurbanlar bulabilmektedir. Yatırımcılara tavsiyemiz, yatırım yapmadan önce çok iyi bir araştırma yapmalarıdır.

 

 

 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Piyasaları Haftaya Yükselişle Başladı! Bazı Altcoinlerde Ciddi Fırsatlar Bulunuyor

Sonrakini Oku

Türkiye’nin İlk Merkeziyetsiz Borsası 30 Ağustos’ta Açılıyor: Cash Dex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası

Bir Cevap Yazın