KALDIRAÇ NEDİR? NEDEN TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Yerel para birimleri arasındaki kur değişimlerini takip ederek elindeki kaynak parayı nasıl o kadar yüksek meblağda artırdığını anlamadığınız kişiler olduysa tanışmanız gereken yeni bir ekonomik terim var demektir: Kaldıraç.

Kısaca kaldıraç, küçük bir teminat para ile yola çıkarak yatırımın sonucunda hacmi maksimum boyutlarda büyütmektir. Türkiye’de bu oran küçük işletmecilerin alacakları yanlış riskleri önlemek adına 10:1 ile kısıtlanmıştır; ancak normalde 200 kata kadar çıkabilir.

 

Bu mekanizmayı kullanmanın ekonomide amatör olanlar ve strateji bilmeyenler için riskleri olduğu gibi; yatırımın sonucunda elde edilen kar miktarı çok büyük olabilir, en başta riske attığınız marjinin karşılığı çok yüksek meblağ ile alınabilir.

 

Peki bu nasıl oluyor? Forex piyasalarında elinizdeki anaparayı, lot miktarını (1 lot 100 onstur) ve de kaldıraç oranını kullanarak hesaplamalar yapılıyor. Bunun sonucunda aldığınız riskin ya çok karlı getirileri ya da kaynağınızı eriten götürüleri oluyor.

 

Risk boyutu yüksek olduğu için eğer bu tarz yatırım işlerinde yeniyseniz elinizdeki teminat parayı ihtiyatlı kullanmanız gerekir; aksi takdirde yatırdığınız para da elinizden gidebilir. Başlangıç için yatırılmak istenen paranın %2-%5’i gibi bir oranla yola çıkmak daha iyidir.

Diyelim ki 1000 dolar gibi bir teminatla yola çıktınız, 10:1 orandan dolayı hacim 10000 dolara kadar genişleyebilir. Yatırımınızın sonunda sermayenizden teminatınızı çıkartırsanız kaldıraç mekanizmasının yatırımınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

 

Özetle, eğer bu yola çıkmak istiyorsanız uzman yatırımcıların tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Kaldıraç mekanizması çok avantajlı bir sistem olabilir elbette; ancak iyi bir stratejiye ve deneyime de ihtiyacı vardır.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

KALDIRAÇ NEDİR?

Sonrakini Oku

Blokzincir Teknolojisi Nedir?

Bir Cevap Yazın