JPMorgan CEO’sundan Korkutan Açıklama: ”Kasırga Geliyor” Bitcoin!

Kripto para piyasasında devam eden yüksek volatiliteye rağmen, Bitcoin (BTC) geçen hafta 28.000 ila 32.000 dolar arasında işlem gördü. Ancak JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, yatırımcılara ciddi bir uyarıda bulundu.

Kasırga: Petrol Fiyatları ve Niceliksel Sıkıştırma

Bitcoin, 32.000 dolar seviyesini geçmeye çalışıken bugün %7 düşüş kaydetti. BTC, 30.000 dolardaki kilit psikolojik seviyenin altında işlem görüyor. Mayıs’ta, Bitcoin hisse senetlerini yakından takip etti. Küresel ekonomi, karanlık bir döneme girerken, Nasdaq da büyük kayıplar yaşadı. Son dönemde bu yüksek korrelasyon azalırken, gözler Fed’in alacağı yeni faiz kararında. CNBC’nin aktardığına göre, New York’taki bir finans konferansında konuşan JPMorgan CEO’su Dimon şunları söyledi:
 
Biliyorsunuz daha önce , fırtına bulutları var dedim, ama bu ifademi değiştireceğim. Bu,bir kasırga. Kendinizi hazırlasanız iyi olur. JPMorgan olarak kendimizi hazırlıyoruz ve bilançomuz konusunda çok dikkatli olacağız. Şu anda ekonomik durum, “iyi” görünse de, “küçük” bir kasırga mı yoksa felakete yol açan bir kasırga mı olacağı hala belirsiz. Şu anda hava biraz güneşli, işler iyi gidiyor, herkes Fed’in bu sorunu halledebileceğini düşünüyor. Bu tam anlamıyla bir kasırga ve bize doğru geliyor.
Dimon’un radarındaki en önemli iki risk, Fed‘in 1 Haziran’da başlayan olan niceliksel sıkılaştırması (QT) ve Ukrayna’daki savaşın emtialar üzerindeki etkisi.  Fed, niceliksel sıkılaşmaya başlayabileceğine dair sinyal verdi. Kurum, niceliksel sıkılaştırma ile son yıllarda adeta bir balona dönen 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme sürecine başlıyor. Dimon şu açıklamayı yaptı:
 
 Fed, daha önce böyle bir bilanço küçültmesine gitmedi. Tarih kitaplarının yazabileceği bir durum  Ukrayna, savaşı, kötüye gidiyor. Rus petrolü yasaklandı.  Avrupa’yı kısa vadede petrol fiyatlarından korumak için gereken önlemleri almıyoruz. Petrol, varil başına 150 dolar veya 175 dolar olacak.
 

Kanada Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, JPMorgan Chase CEO’sunun mesajının Wall Street’in yatırımcı duyarlılığını düşüşe geçirdiğini söyledi. Moya Çarşamba günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
Ekonomi zorlu bir döneme girerken, Wall Street’teki ruh hali olumsuza dönüyor. JPMorgan CEO’su Dimon’un ekonominin bir ‘kasırga’ya doğru gittiğine ilişkin yorumları da hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor.  Kanada MerkezBankası’nın agresif faiz artırımı konuşmasının ardından Fed’in faiz artırım polikasını gevşetmeyeceğine dair beklentiler artıyor. Herkes ekonomik aktivitenin önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaşlamasını bekliyor. Özellikle enflasyon, yüksek kalmaya devam ettiğinden ve şimdi Fed’in 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlaması risk teşkil ediyor.
 
Bitcoin, son birkaç gün içinde 32.000 dolara kadar yükseldikten sonra son 24 saatte %5’in üzerinde düşüşle 29.867 dolara geriledi. Mevcut düşüş, enflasyonu frenlemek amacıyla Çarşamba günü resmi olarak 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayan Fed tarafından tetiklendi. Fed’in yeni para politikası, riske dayalı varlıkların çoğunda kayıplara neden oldu. Hisse senedi piyasaları da Çarşamba günkü seansta düştü.
 
 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2025 ve 2030 Yılı Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini!

Sonrakini Oku

Binance CEO’su Zhao’dan Dikkat Çeken Açıklama: Hiç Dolarım Yok

Bir Cevap Yazın