JPMorgan CEO’su Mevcut Kriz Durumuyla İlgili Açıklamalar Yaptı

JPMorgan Chase CEO’Su Jamie Dimon yaptığı son açıklamalarında, koronavirüs salgını ardından hızlıca aldıkları kararlar dolayısıyla Amerika’yı övgü yağmuruna tuttu. Ancak Dimon Amerika’nın bir “salgın hareket kitabına” sahip olmadığını dile getirerek bu konuda eleştirileri olduğunu belirtti.

Kripto para topluluğunda Bitcoin hakkında yaptığı sert eleştirilerle tanıdığımız Dimon Eylül 2017’de Bitcoin’i bir “sahtekarlık” olarak nitelendirmiş ve “Lale balonlarından çok daha kötü. Bunun sonu iyi bitmeyecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak bu açıklamaların ardından JPMorgan firma olarak JPM Coin’i piyasaya süreceklerini açıkladı. O sırada Dimon da kullandığı bu ifadeler dolayısıyla pişman olduğunu belirtti. Ancak bu durum yine de Dimon’ı küçük düşürmüş oldu.

Teşvik Paketleri

JPMorgan hissedarlarına gönderilen yıllık mektupta Dimon, mevcut ekonomik krize derhal tepki vermesi üzerine federal hükümeti ve Federal Rezerv’i övdü ve şu ifadeleri kullandı:

Federal hükümetin ve Federal Rezerv’in (Fed) dünyadaki diğer merkez bankalarının yanı sıra bireylere, işletmelere, eyalet ve yerel kuruluşlara yardımcı olmak için bir teşvik paketi ve diğer finansman avantajlarını bir araya getirme hızını tebrik ediyoruz.

Aynı zamanda Dimon hükümeti “salgın hareket kitabı” olmayışı ve krize karşı hazırlıksızlığı nedeniyle de şu şekilde eleştiriyor:

Bir pandemi hareket kitabı olmalıydı. Benzer şekilde yukarıda belirttiğim her sorunun ayrıntılı ve partizan olmayan çözümlere sahip olması gerekir. Bu büyüklükteki geçmiş krizlerde gördüğümüz gibi geriye bakacağımız bir zaman gelecek ve bu ölçeğin acil durumlarıyla yüzleşmek için nasıl davranacağımız ve daha iyi hazırlanacağımız açık olacak.

Büyük Durgunluk

Dimon ayrıca, JPMorgan’ın yaklaşmakta olan durgunluğun en azından 2008’in Büyük Durgunluğu kadar kötü olacağı varsayımı altında faaliyet gösterdiğini açıkladı ve şu sözleri kullandı:

Geleceğin ne olacağını tam olarak bilmiyoruz – ama en azından, 2008’in küresel mali krizine benzer bir tür finansal stresle birlikte kötü bir durgunluk içereceğini varsayıyoruz.

Dimon’ın geçmiş açıklamaları sebebiyle bu durgunluğun yardımcısının Bitcoin olacağını dile getirmesini beklemesek de bazı isimlere göre bu kriz durumunu ancak Bitcoin çözebilir…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Koronavirüs İle Savaşan Doktorlara Kripto Para Ödülü!

Sonrakini Oku

ABD’li Politikacıdan Bitcoin Çağrısı: BTC Bir Değer Saklama Aracıdır

Bir Cevap Yazın