JP Morgan Açıkladı: Bitcoin (BTC) Fiyatı Uzun Vadede 146.000 Dolar Olabilir

Bitcoin (BTC) fiyatının dün yaşanan sarsıntıdan sonra yeniden 31.000 dolara çıkması, yatırımcıların uzun vadeli hedeflere odaklanmasını sağladı. Büyük bankalar ve dev finans kurumları da yeniden önemli tahminler yayınlamaya başladı.

Bitcoin Fiyatı 146.000 Dolara Çıkabilir

Lider bankacılık kurumlarından olan JP Morgan’ın tahmini ise Bitcoin fiyatının uzun dönemde 146.000 dolara kadar çıkabileceği yönünde. Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin fiyatının mevcut toplam piyasa değerinin buzdağının görünen kısmı olduğunu ve uzun vadede bunun en az 4,6 kat daha artabileceğini vurguladı.

Bitcoin fiyatının toplam piyasa değerinin yaklaşık 5 kat artması, lider kripto para biriminin birim fiyatını da 146.000 dolar seviyesine getirebilir. JP Morgan’ın ve analistinin yaptığı tahminin merkezinde ise özel yatırım sektörünün altın odaklı yatırım fonları yerine Bitcoin yatırımı yapması yer alıyor. Altın fiyatı 2020 yılında ciddi bir artış elde etse de uzun vadede ve yıl sonuna kadar olan sürede Bitcoin buna önemli bir fark attı.

Altın Yerine Bitcoin Alıyorlar

Nikolaos da altın yatırımının artık özel sektörün gözünden düşmeye başladığını belirterek, Bitcoin’e gelecek olan özel sermaye ile fiyatın çok daha yüksek seviyelere çıkabileceğini ifade etti. Wall Street’in dev bankası daha önce de kripto para sektörünün lehine açıklamalarda bulundu.

JP Morgan’ın Kasım 2020 tarihinde yaptığı ve Bitcoin’in 10 kat artabileceğini vurguladığı tahmininden bu yana Bitcoin artmaya, kurumsal yatımcılar ise Bitcoin almaya devam ediyor. JP Morgan’ın tahmini o tarihlerde de kulağa uçuk gelse de bunun her geçen gün gerçekleşmeye daha yakın bir hale geldiği görülüyor. Bu sebeple uzun vadede 146.000 dolarlık birim fiyat hayal olmayabilir.

BTC Fiyatı FOMO İle Yükseliyor

Nikolaos bu hedefe 2021 yılında ulaşılamayacağını belirtse de FOMO’nun oluşması ile beraber her şeyin mümkün olduğunu belirtti. Mevcut “spekülatif çılgınlığın” Bitcoin fiyatını bu yıl içerisinde 50.000 dolar ile 100.000 dolar arasına getirebileceğini belirten analist, bu seviyelerde tutunmanın ise mümkün olmadığını belirtti.

JP Morgan çalışanına göre Bitcoin’in 146.000 dolara çıkması ve burada tutunması için özel kumların yatırım yapması gerekiyor. Özel kurumların ve kurumsal devlerin yatırımı Bitcoin fiyatını kısa vadede nasıl 35.000 dolara kadar çıkardıysa, uzun vadede bunun 146.000 dolar olması da mümkün gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance CEO’sundan İddialı Ethereum (ETH) Açıklaması

Sonrakini Oku

Bitcoin’in (BTC) Yararları ve Kusurları Neler?

Bir Cevap Yazın