Johannesburg’un Şehir Ağı Çökertildi! Bitcoin Fidyesi Ödenecek Mi?

Güney Afrika’nın en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Johannesburg‘un bütün şehir ağı, bir takım hacker tarafından çökertildi ve sistem şu an tamamen hacker’ların inisiyatifine bırakılmış durumda.

Bloomberg’in yayınladığı habere göre Güney Afrika’lı yetkililer hacker’ların toplamda 4 Bitcoin (BTC) yani bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yaklaşık 37.000 dolar talep etmekte.

Kripto Para Talep Edilen Saldırılar Artıyor

Şehir yönetimine ait Twitter hesabından yayınlanan bir bildiride,  sistemlerde güvenlik açığı olduğu doğrulandı ve bunun devamında çağrı merkezlerinin, veznelerin ve diğer dijital olarak bağlı platformların hepsinin ağdan çıkartılmaya zorlandığı bilgisi paylaşıldı. Şehir şu an için siber güvenlik uzmanlarının sistemi incelemeye başladığını açıkladı ve 24 saat içerisinde sorunun çözüleceğini bildirdi. Acil durum çağrıları ise direkt olarak ilçelere bağlı arama merkezlerine yönlendirilmekte ve bunun geçici bir çözüm olduğu biliniyor.

Shadow Kill Hackers olarak bilinen hack grubu şehrin internet sitesini kapatmadan önce kendi tanıtımlarını da yaptılar. Güney Afrika’da bu tip siber saldırılar gün geçtikçe daha da artıyor ve özellikle fidye yazılım olarak bilinen bu yöntemin sonucunda ya istenen fidye gönderiliyor ya da sistem sıfırdan yeniden kuruluyor ki bunun maliyeti yer yer daha pahalı olabilmekte.

Güney Afrika bundan kısa süre önce de milyarder bir kadının Bitcoin yatırımı yapması ve bunun devamında eşinin kendisine kızması haberi ile gündeme gelmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıcak Gelişme: Bitcoin Fiyatı Yüzde 30 Arttı!

Sonrakini Oku

Güney Afrika’da Bitcoin İşlemleri %2.800 Arttı

Bir Cevap Yazın