Japonya’nın Yeni Kripto Düzenlemeleri Mayıs Ayında Yürürlüğe Girecek

Yapılan son açıklamalara göre, Japonya‘da kripto para birimlerini düzenlemek için yeni yasalar önümüzdeki ay uygulanmaya başlanacak.

Japon Temsilciler Meclisi tarafından geçen yıl kripto paraları düzenlemek için kabul edilen mevzuattan ikisi olan Ödeme Hizmetleri Yasası (PSA) ve Finansal Araçlar ve Borsa Yasası’nın (FIEA) Nisan ayında yürürlüğe girmesi planlandı. Ancak beklenmedik gecikmelerle, geçen haftaya kadar resmi bir tarih belirlenmedi.

Resmi hükümet bülteninin 3 Nisan tarihli sayısında, PSA ve FIEA‘nın gözden geçirilmiş sürümlerinin 1 Mayıs’tan itibaren Japonya’da uygulanacağı açıklandı.

Yasalardaki Değişiklikler

Japonya’da kripto paraları düzenlemek için resmi yasalar olmadığı için dijital varlıkların Asya ülkesinde herhangi bir yasal statüye sahip olması için şu anda mevcut düzenlemeleri değiştirmek tek yol olarak görünüyor. Bu nedenle PSA’daki değişiklikler, temel terminolojinin (“sanal para birimi” yerine “kripto varlığı”) değiştirilmesinden kripto borsaları üzerindeki kısıtlamalara kadar uzanıyor.

Buna ek olarak 1 Mayıs’tan itibaren Japonya’da faaliyet gösteren kripto borsaları, kullanıcıların paralarını kendi nakit akışlarından ayrı olarak yönetmek zorunda kalacak. Bu durum müşterilerinin paralarını tutacak bir üçüncü taraf operatörü bulmak ve bunu yapmak için soğuk cüzdanlar gibi “güvenilir yöntemler” kullanmak anlamına geliyor.

Kullanıcılar sıcak cüzdan kullanmakta ısrar ederse, borsalar hırsızlık durumunda kullanıcılarına uygun şekilde geri ödeme yapmak için “aynı tür ve aynı miktarlarda kripto varlıklarını” tutmak zorunda kalacak.

Öte yandan FIEA’daki revizyonlar, ilk madeni para tekliflerinin (ICO’lar) ve menkul kıymet token’ı tekliflerinin (STO’lar) yasa kapsamında düzenleneceğini tanımlamak için elektronik olarak kaydedilebilir devredilebilir haklar (ERTR’ler) kavramını içeriyor. ERTR’ler, kar beklentilerinde, yani menkul kıymet token tekliflerinde verilen token’ları ifade ediyor. Buna ek olarak, kripto türevleri Japonya’da mevcut işlemlerin %80’ini oluşturmasına rağmen büyük ölçüde kontrolsüz durumda. 1 Mayıs’tan itibaren kripto varlık türevleri işlemleri FIEA kapsamında düzenlenecek.

Bunların yanında Japonya merkez bankası Şubat ayında yaptığı açıklama ile kripto paraları araştırmaya başlayacağını dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder İsimden Sevindiren Bitcoin Çağrısı

Sonrakini Oku

İddia: “Bitcoin 2020’de Tüm Zamanların Rekorunu Görecek”

Bir Cevap Yazın