Japonya’dan Yeni ICO Düzenlemesi

Japon finansal düzenleyicileri ICO’lara yönelik yeni uygulamaları yürürlüğe koymak adına çalışmalara başladı. Yeni düzenlemeler aracılığıyla yatırımcıların dolandırıcılık gibi yasa dışı faaliyetlerden korunması hedefleniyor.

Japonya merkezli haber ajansı Jiji tarafından 1 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan bir haber ülkede yeni ICO düzenlemelerinin gerçekleşeceğini ifade ediyor. Jiji’nin haberinde kaynak olarak gösterdiği kişilere göre ICO düzenleyen işletmecileri yeni gereklilikler bekliyor olacak. Buna göre bu işletmecilerin ülkedeki mali düzenleyici Japon Finansal Hizmet Kurumu’na (FSA) kayıt olması gerekecek.

Düzenleyici kuruluş FSA’nın finansal enstrümanlarda, borsalarda ve ödeme hizmetlerine ilişkin yasalarda değişiklikler yapacak tasarılar sunacağı iddia ediliyor. İddialara göre bu tasarılar ocak ayında meclisle ilgili sürece başlayacak.

FSA tarafından gerçekleştirilecek bu düzenlemelere gerekçe olarak “yabancı ülkelerdeki dolandırıcılık amaçlı düzenlenen ICO’ların sayısı” gösteriliyor. Düzenlemelerle bireysel kullanıcıların yatırımları kısıtlanacağı ve böylece daha iyi bir şekilde korunmalarının sağlanacağı iddia edildi.

Geçmişte yapılan bir araştırmada 2017 yılı boyunca düzenlenen ICO’ların %80’lik bir kısmının dolandırıcılık amaçlı olduğunu ortaya koymuştu. Bu tür ICO faaliyetleri hem kullanıcıların piyasaya yönelik bakışını olumsuz yönde etkiliyor hem de masum insanların fonlarına göz dikiyor.

FSA bünyesinde sanal para borsalarına yönelik hizmet veren bir çalışma grubu geçtiğimiz günlerde ICO’ları konuşmak üzere onuncu kez bir araya gelmişti. Bu toplantıda ICO’lar aracılığıyla sağlanan token’lerin üç kategoriye ayrılmasına karar verilmişti: Şirketi bulunmayan sanal para birimleri, şirketlerin çıkardığı sanal para birimleri ve şirketlerinin gelir dağıttığı token’ler.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“20 Katlık Bir Boğa Koşusu Başlayabilir”

Sonrakini Oku

How start a capsule wardrobe: a guide California

Bir Cevap Yazın