Japonya Merkez Bankası’ndan Dijital Para Uyarısı!

Son günlerde dijital paralar konusunda oldukça karmaşık sinyaller veren Japonya’dan yeni bir uyarı geldi. Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya, dijital paralara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Merkez Bankası Yöneticisi Dijital Paralara Karşı Uyardı

Amamiya, bu hafta Tokyo içerisinde yaptığı bir konuşmasında, dijital paraların avantajlarının ve dezavantajlarının iyice anlaşılması gerektiğinin olmazsa olmaz olduğunu vurguladı.

Yerli haber kaynaklarının aktardıkları bilgilere göre Amamiya merkez bankalarının özel sektörün para akışı konusunda önemli bir köprü görevi görebileceğini ve özel sektördeki yenilikleri arttırabileceğini düşünüyor. Merkez bankası destekli dijital para birimlerinin kullanılmadan önce bunların net bir şekilde anlaşılması gerektiğini belirten Amamiya, büyük bir gerçeği ise gözden kaçırıyor.

İsveç’in Merkez Bankası Riksbank, çoktan dijital parası için test sürecine geçiş yaptı. Test sürecinin sonunda olumlu bir sonuç elde edilmesi, zaten nakit para konusunda çok az bir kullanıma sahip olan İsveç’in tamamen dijital paraya geçmesini sağlayabilir. Buna ek olarak Kanada, Bahamalar ve Tunus gibi ülkeler de dijital paralar konusunda somut adımlar atmaya başladılar.

Çin’in çalışmaları şu sıralar Coronavirüs engeline takılsa da, bu tehdidin ortadan kalkması ile 2020 yılının sonuna Dijital Yuan’ın yetiştirileceği tahmin ediliyor. Bütün bu gelişmelerin ışığında merkez bankası destekli dijital paraların kripto para sektörünü nasıl etkileyeceği ise tam olarak bilinmiyor.

Bazı uzmanlar dijital paraların aranan kan olduklarını ifade etse de, buna katılmayan bir kısım da mevcut.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Eğer Bu Tahminler Tutarsa Bitcoin 8.000 Doların Altını Görebilir

Sonrakini Oku

Kiev Başsavcılık Ofisinde Kripto Para Madenciliği Yapıldı!

Bir Cevap Yazın