Japonya Merkez Bankası Başkanından, Sert Kripto Para Açıklaması

Kripto para sektörü sert bir düşüş döneminden kurtulmaya başlamışken yine birbiri ardına gelen olumsuz haberler, piyasanın kızıla boyanmasını sağlamaya yetti. Geçtiğimiz hafta Çin ile ilgili olumsuz haberler gelirken şimdi ise ibrenin Japonya’ya çevrildiği görülüyor.

Kuroda: Kripto Paralar Ödeme Aracı Olamaz

Bloomberg’in aktardığı bir habere göre, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kripto paraları eleştiren son isim oldu. Kuroda, kripto para alım satımının büyük bir kısmının spekülatif olduğunu ve volatilitenin inanılmaz seviyelere ulaştığını belirtti. Kripto paraların bu sebeple ödeme aracı olarak kullanılamayacağını belirten Kuroda, aslında kripto paraların en temel işlevine saldırmış oldu.

Kuroda, açıklamasının devamında kripto paralarla stablecoinleri ayrı tuttuğunu da belirtti. Stablecoinlerin değerlerini başka bir varlıktan aldığını belirten Kuroda, bunların yine de yasal standartlara uyması gerektiğini ifade etti. Kripto paraların ise stablecoinlerden çok farklı ve onların standardından aşağıda olduğunu belirten merkez bankası başkanı, eleştirilere de yol açtı.

Dijital Yen Testleri Başladı

Japonya Merkez Bankası şu an için kendi dijital para birimi Dijital Yen’i test ediyor. Çin kadar ileride olmasa da önemli gelişmeler kat ettiği bilinen merkez bankasının tam da Çin gibi olumsuz açıklamalarda bulunması dikkat çekti. Kendi dijital parasını geliştiren Çin, vatandaşların bunun yerine kripto paralara yönelmesini engellemek için “spekülatif açıklamalarda bulunmakla” suçlanmıştı. Şimdi ise Japonya’nın açıklamarı bu suçlamalar ile örtüşmekte.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da kısa süre önce yaptığı açıklamada kripto para piyasasının büyük oranda spekülasyon için kullanıldığını vurgulamıştı. Regülatörlerden gelen bu sert açıklamaların zamanlaması ise bir hayli manidar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paraların Kabulü Hızla Artıyor: Yeni Anket, Beklenenden İyi Sonuç Verdi

Sonrakini Oku

Çinli Madenciler Vaz Mı Geçiyor: Kripto Madencileri Ekipmanlarını Satıyor

Bir Cevap Yazın