Japonya Kripto Paraları Vergiye Tabi Tutacak

Bloomberg’in haberine göre Japon kripto para yatırımcıları yıllık karları üzerinden vergi ödeyecek. Vergi oranları yatırımcıların yıllık bildirimlerine göre %15 ile %55 arasında olacak. Japonya Ulusal Vergi İdaresi geçen yıl kripto para işlemlerinin muhtelif gelir olarak görüleceğini açıklamıştı. Kripto para vergilendirmesi ise bu yıl resmen başlıyor.

Borsa ve döviz vergileri yıllık kazancı 40 milyon yenden fazla olanlara yaklaşık %20 olarak uygulanıyor. Diğer vergilerle karşılaştırıldığında, kripto paralardan alınan verginin oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Örneğin, Güney Kore’de mevcut vergi yasaları gereğince kripto para işlemlerinden %24.2 vergi alınıyor. Vergilendirme Güney Kore’nin en büyük 36 bankasına yapılan kara para aklama incelemesinden sonra uygulamaya konulmuştu.

Bloomberg’e göre son dönemlerde yapılan bitcoin alım satımlarının %40’ı yen ile yapıldı. Yen, Ocak ayı içerisinde euro ve doları geride bıraktı. Japonya’nın vergilendirmeyi oldukça iyi bir zamanda başlattığını ve bundan yüklü miktarda gelir elde edeceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca Japonya Ulusal Vergi İdaresi kripto para yatırımcıları veritabanını oluşturuyor. Bu sayede vergi ödemeleri takip ve tatbik edilebilecek. Tokyo ve Osaka’da kurulan ekipler kripto para işlemlerini izleyecek ve olası usulsüzlükleri tespit edecek.

Buna benzer olarak Birleşik Devletler Gelirler Dairesi (IRS) vergi beyannamesi yapmayan yatırımcıları tespit etmek amacıyla 10 kişilik bir ekip kurmuştu. Bu konuyla ilgili 2015 yılı içerisinde ABD’de sadece 802 kişi vergi beyannamesinde bulunmuştu.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para sektörüne sahip Japonya’da hükümet Nisan 2017’de bitcoin’i yasal olarak tanımıştı. Bununla birlikte kayıt dışı kripto para borsalarının kontrol altına alınması hedeflendi; kötü yönetim, ihmalkarlık ve tecrübesizlik sonuncunda hack’lenen Mt. Gox gibi örneklerin tekrarlanmaması için bir adım atılmış oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2018’in 50 Fintech Şirketi Arasında Blockchain Ve Kripto Para Şirketleri De Var

Sonrakini Oku

Dubai, Kripto Para Firmalarına Lisans Vermeye Başladı

Bir Cevap Yazın