Japonya, Kripto Paraları Tartıştı!

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından bazılarına ev sahipliği yapan Japonya, sonunda kripto para birimleri hakkında önemli çalışmalara başlayabilir.

Japonya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki tarihlerde devlet destekli kripto para birimlerini konuşmak için bir araya geldi.

Japonya, Merkez Bankası Dijital Parasını Araştıracak

Aslında komşu Çin’e bakıldığında, ülkenin dört yılı aşkın bir süredir bu projeyi geliştiriyor olması, Japonya’nın belki de çok geç kalmış olabileceğini gösteriyor. Yine de merkez bankası dijital para birimi alanında rekabet devam ediyor ve Japonya bu konuda fark yaratabilecek önemli ülkeler arasında yer alıyor.

Yapılan önemli toplantıda Maliye’ye bağlı Uluslararası İlişkiler Departmanı’nın başkan yardımcısı Yoshiki Takeuchi ile, Japonya Merkez Bankası’nın önde gelen yöneticisi Shinichi Uchida bir araya geldi.

Yerel haber kaynaklarının aktardıkları bilgilere göre, önde gelen isimler merkez bankası dijital para birimlerinin ülke ekonomisine yönelik etkilerini masaya yatırdılar. Bu da, eğer olumlu bir sonuç ve fayda görülmesi durumunda Japonya’nın da dijital paralar için çalışmalara başlayabileceğini gösteriyor.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda daha önce yaptığı açıklamalarda aslında dijital paraları araştırdıklarını doğrulamıştı. Buna yönelik büyüyen bir talep olduğunu belirten Kuroda, araştırmaların devam edeceğinin sinyallerini verdi. Bir Japon milletvekili ise bundan kısa süre önce Japonya’nın dijital para piyasaya sürme konusunda hızlı davranması gerektiğini vurgulamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’de Kripto Para Dostu Banka Kuruluyor!

Sonrakini Oku

YouTube Yine Kripto Para Sektörüne Savaş Açtı!

Bir Cevap Yazın