Japonya Gözlerini Kripto Para Borsalarına Dikti

The Japan Times’ın dün yayınlanan haberine göre, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu FSA’in Coincheck’in hack’lenmesiden sonra tescil bekleyen 15 kripto para borsasını inceleyeceğini duyurdu. Japonya’da an itibariyle 16 adet resmi olarak tescillenmiş kripto para borsası bulunuyor.

Japonya merkezli Coincheck 26 Ocak’ta hack’lenmişti. Hacker’lar Coincheck’te işlem gören NEM’den kişiye özel anahtarları çalmıştı ve coin’leri tek bir hesaba geçirmişti. Çalınan miktar yaklaşık 530 milyon dolar değerindeydi.

Japonya Nisan 2017’de bitcoin’i yasal ödeme şekli olarak tanımıştı. Bunun ardından Japon kripto para borsalarının faaliyetlerine devam edebilmeleri için Japonya hükümetinden onay alması şart koşuldu. Nisan 2017’den önce faaliyette olan kripto para borsalarına ise tescil için başvurmaları koşuluyla faaliyetlerine devam etme izni verilmişti.

Coincheck hack’lendiği sırada resmi olarak tescilli değildi fakat inceleme altındaydı. Borsa 2 Şubat’ta kullanıcıların güvenliğini sağlamak için tekrar gözetim altına alınmıştı.

Coincheck vakasının ardından FSA,  bütün kripto para borsalarına sistem güvenliklerini ve risklere karşı önlemlerini içeren bir rapor sunması emrini verdi. Raporların oluşturulmasından sonra FSA, 16’sı tecilli 15’i tecilsiz borsanın gözetim altında tutulup yerinde teftiş edilmesi kararına vardı. Coinheck raporunu 13 Şubat’ta sunmuştu.  Rapora göre Coincheck’in zararı 2014 yılında hack’lenen Mt. Gox’un zararından bir hayli fazla. Coincheck’ten kişiye özel anahtarlar çalınmıştı. Büyük yatırımcılardan bazıları kaybettiği paraları geri almak için mahkemeye başvurmuştu. Borsa ise 260 bin kullanıcının zararını tazmin edeceğine söz vermişti.

Finansal Hizmetler Bakanı Taro Aso söz konusu teftişlerin özellikle bilgisayar güvenliğine yoğunlaşacağını ifade etti. Aso yatırımcıların koruma altına alınması için güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Visa Coinbase İşlemlerinden Fazla İşlem Ücreti Aldı

Sonrakini Oku

Hırvatistan’dan Blockchain Kuruluşu

Bir Cevap Yazın