Japon Kripto Para Borsaları Güçlerini Birleştiriyor

Japonya’da iki yatırım grubu önümüzdeki ay yeni bir kurumun kurulmasına öncülük ediyor. Ulusal haber sitesi Nikkei Asian Review’ın dünkü haberine göre yeni kurum Japonya Finansal Hizmetler Ajansı FSA ile işbirliği yapacak ve ülkedeki kripto para piyasasının düzenlenmesinden sorumlu olacak.

Japonya merkezli Coincheck borsası Ocak ayında hack’lendi ve borsadan 534 milyon dolar değerinde NEM çalındı. Bunun Mt. Gox’den beri kripto para dünyasındaki en büyük hack vakası olduğunu belirtmekte fayda var. Alınan “çatı kurum” kurma kararında Coincheck hack’inin fazlasıyla etkili olduğu düşünülüyor. Hack vakasının, borsanın NEM sıcak cüzdan depolarının yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle gerçekleştiğinin ortaya çıkması FSA’yı harekete geçirdi. Ajans Coincheck’in de aralarında bulunduğu 15 kayıtsız kripto para borsasını sıkı güvenlik önlemlerine tabi tutacağını duyurdu.

Kurumdan sorumlu gruplardan ilki Japon Kripto Para İşletmeleri Birliği JCBA. 16 kayıtlı kripto para borsası derneğin üyesi. Nikkei Asian’ın haberinde borsaların tüm piyasa için geçerli “yatırımcı güvenliği standartları” üzerinde çalışacağı ve bu doğrultuda bir ICO kılavuzu hazırlayacağı belirtiliyor.

Money Partners Group ve JCBA’nın başkanlığı yürüten Taizen Okuyama yeni kurulacak çatı kurumun da en yetkili ismi olacak. Okuyama’ya göre kurumun öncelikli amacı tüm kripto para piyasasını ‘kendi kendisini düzenleyebilecek’ hale getirmek. Kurumun başkan yardımcılığını ise Tokyo merkezli kripto para borsası bitFlyer ve Japonya Blockchain Birliği (JBA) başkanı Yuzo Kano yapacak.

Şubat ayı ortasında Birleşik Krallık’ta da benzer bir gelişme yaşanmıştı. 7 büyük kripto para şirketi, Birleşik Krallık kripto piyasasını kendi kendini düzenleyecek hale getirmek amacıyla güçlerini birleştirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Lihtenştayn Bankasından Yatırımcılara Müjde

Sonrakini Oku

Why You Shouldn’t Ride Elephants In Thailand

Bir Cevap Yazın