Jamie Dimon’ın Bitcoin Açıklamaları Piyasayı Suistimal Ediyor

JP MORGAN BAŞKANI JAMİE DİMON’IN BAŞI, BİTCOİN’E “DOLANDIRICILIK” DEDİĞİNDE İSVEÇ’Lİ FİNANSAL OTORİTELERLE BELAYA GİRMİŞ OLABİLİR.

Kısa zaman önce JP Morgan Chase baş yöneticisi Jamie Dimon kripto para topluluğunu sinirlendirecek “dolandırıcılık” açıklamasında bulundu. Dimon’ın açıklamaları ve Bitcoin piyasasının düşüşünden sonra JP Morgan Securities Ltd., müşterileri için Bitcoin temelli teminatsız borç senetleri satın aldı. Raporlara göre Londra merkezli algoritmik likidite sağlayıcısı BlockswaterDimon‘ın Avrupa Birliği‘nin Market Abuse Regulation makalelerini çiğnediğini söyledi.

JAMİE DİMON’IN HALKA AÇIK İDDİALARI YATIRIMCILARI ZARARA UĞRATAN “PİYASA SUİSTİMALİ”

Blockswater, Dimon‘ın şirketin menfaatleri için değerleri etkilemek adına yanıltıcı bilgi vererek piyasayı suistimal ettiğine inanıyor. Piyasa manipülasyonu AB hukukuna göre ceza gerektiren suç olarak sayılıyor. Birleşik Krallık likidite sağlayıcısı Dimon’ın Bitcoin açıklamalarından sonra JP Morgan’ın BTC senetleri almasının şüpheli gözüktüğünüsöylüyor. 

“Blockswater yöneticisi Florian Schweitzer: “Jamie Dimon‘ın iddiaları Bitcoin itibarını zedelemekle kalmadı, kendi müşterilerine ve finansal sisteme katkıda bulunmak isteğiyle çalışan yeni işletmelere de zarar verdi.”

DİMON’IN AÇIKLAMALARI VE ŞİRKETİNİN SATIN ALDIĞI SENETLER ŞÜPHE ÇEKİYOR

Şirket, Stockholm merkezli borsa Nasdaq Nordic‘ten Bitcoin türevi senetler satın alınca Swedish Financial Supervisory Authority‘ye “piyasa suistimali” raporu sunduğunu belirtti. Schweitzer, şirketin satın alımı başkanlarının açıklamalarından önce de sonra da yaptığını ve “piyasa suistimali gibi koktuğunu” söyledi.

Haber kaynağı City A.M.‘e göre Blockswater‘ın günlük işlemleri Blockchain-temelli Bitcoin gibi varlık türleriyle ilişkili oluyor. Yayımın sütun yazarı Courtney Goldsmith, JP Morgan‘a ulaşmaya çalışsa da şirket açıklama yapmayı reddetti. Kaynak:koinbulteni

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitpay, Copay Cüzdan ve Insight Block Explorer’a Bitcoin Cash Desteği Ekledi

Sonrakini Oku

Bitcoin İle Hükümetlerin Savaşı Bugün Başladı

Bir Cevap Yazın