İtalya Kripto Paralar için Bir Dizi Düzenleme Getirdi

Gün geçtikçe kripto paraların ve blockchain teknolojisinin popülaritesi artıyor. Aynı zamanda her geçen gün ülkeler bu pazarı meşrulaştırmak ve düzenlemek adına adımlar atıyorlar. Bu konuda girişimlere başlayan en son ülke İtalya oldu. Ülkede dijital para sektöründeki işletmelere Ekonomi ve Maliye Bakanlığı kararnamesi ile bir dizi düzenlemeler getirilecek.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı (MEF) 31 Ocak 2018 tarihinde kripto para sektöründeki işletmeler hakkında muhtemel düzenleyici önlemler taslağını hazırladı.İki günün ardından taslak kararname yayınlandı. Bunun ardından iki hafta içerisinde de istişare süreci başladı. 16 Şubat 2018 tarihinde başlayan süreç nihayetinde son buldu ve kararname kabul edildi. Kararnamenin üç ay içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kararname kripto para birimleriyle ilgili hizmet sektörünün boyutu ve işlevselliği ile alakalı kararları sunmak için hazırlandı. Zaten dijital para borsalarının her halükarda resmi bir mevzuattan yararlanmak istiyorlarsa firmalarını tescil ettirmeleri gerekir. Ayrıca yayımlanan kararnamenin amacı yasadışı faliyetleri ve terörizmi finanse edilmesinin önüne geçilmesi içindir. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı kanunlara uymayan şirketler için ülkenin kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışacak.

Kararname kripto paralar ve bunların işleyişi hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyor. Ülkede kripto para sektöründe faliyette bulunmak isteyen şirketler Organism Agenti e Mediatori (OAM)’a kayıtlı olmalıdır. Bu yüzden İtalyada faliyet gösteren bu firmalar 60 gün içerisinde şirketlerini tescil ettirmek zorunda kalacaklar.

İtalya bu kararnameyle birlikte kripto para pazarında düzenlemelere giden ülkeler arasında yerini aldı. 2018 yılında Buenos Aires’teki G-20 zirvesi, kripto para pazarının seyrini etkileyecek önemli olaylardan biri olacak çünkü Almanya, Fransa, Japonya, AB üyesi ülkeleri, Çin ve Hindistan gibi bir dizi ülke kripto para birimleri hakkında uluslararası arenada bir dizi düzenlemelere gidilmesini arzuluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rusya Maliye Bakanı: Kripto Ruble’nin Merkezi Olması Mümkün Değil

Sonrakini Oku

Yerli ve Milli Kripto Para “TURKCOIN” için Düğmeye Basıldı

Bir Cevap Yazın