İsviçreli Kripto Para “Helal Sertifikası” Aldı

Bildiğiniz üzere Bitcoin’in ve diğer kripto paraların İslam dinine göre helal veya haram olduğu sürekli tartışılıyor. Bu konuda yepyeni bir gelişme yaşandı: X8.

Daha önce Britanya’da bir cami, “helal” veya şeriyat kanunuyla uyumlu olduğu için kripto para cinsinden bağış kabul etmeye başlamıştı.

Şimdi de İsviçreli finansal teknoloji şirketi X8 AG, geliştirdiği dijital para için İslam bilginleri tarafından sertifika aldı. Bahreyn merkez bankası tarafından lisans verilen İslami danışmanlık firması Shariyah Review Bureau (Şeriyat Değerlendirme Bürosu) SRB, X8’in kripto parasını sertifikaladı. Sertifikayla birlikte şirket planladığı üzere Orta Doğu denizine yelken açabilecek. X8’in Ethereum tabanlı kripto parası 8 itibari para ve altın tarafından destekleniyor. Yani, özünde değerli olması için gereken emtia veya kaynak desteği X8’de bulunuyor.

X8 direktörü ve kurucu ortağı Francesca Greco konuya ilişkin şöyle konuştu:

Körfez bölgesi finansal teknoloji şirketleri için gerçekten iyi bir yer çünkü oradaki tüm ülkeler finansal teknoloji merkezi olmak istiyor. Bu ay sonlarına doğru Orta Doğu’da bölgeye özel bir ofis açacağız.

Körfez bölgesi düzenleyicilerinin son yıllarda finansal teknoloji inovasyonlarını desteklediği biliniyor. Düzenleyiciler yine de kripto paralara biraz mesafeli yaklaşıyor. Greco bunun stablecoin’ler için iyi bir “oyuna girme” fırsatı olduğunu düşünüyor. Aynı şekilde İsviçre de Blockchain’i destekliyor. Örneğin İsviçre’deki Zug şehri dünyanın önde gelen Blockchain merkezlerinden biri olarak biliniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin 4.000 Dolara Kadar Düşer Mi?

Sonrakini Oku

Ripple (XRP) Bitcoin’i (BTC) Geride Bırakabilir Mi?

Bir Cevap Yazın