İsveç, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin İlk Pilot Aşamasını Tamamladı!

İsveç Ulusal Bankası Sveriges Riksbank, dijital para pilot projesinin ilk aşamasını tamamladı ama yapılan açıklamalara göre dijital para birimi piyasaya sürülmeden önce üzerinde çalışılması gereken noktalar var.

E-Krona Denemeleri

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada İsveç Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilotunun ilk sonuçlarını, R3’ün Corda blok zincirine dayalı bir ağ üzerinde sundu.

Banka, Riksbank’ın mutabakat sistemi aracılığıyla likidite arzı, RIX ve e-krona dağıtıcıları olarak hizmet veren ağ üyeleri dahil olmak üzere potansiyel bir CBDC sisteminin temel özelliklerini simüle etti. Merkez bankası ayrıca katılımcıları, son kullanıcıları ve mobil uygulamalar gibi ödeme araçlarını da simüle etti.

Riksbank, yeni CBDC teknolojisinin daha fazla araştırılması gerektiğini ve ölçeklenebilirliğin büyük bir darboğaz oluşturduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “E-krona pilot sürecinin birinci aşamasında test edilen çözüm, kamu alımlarında yapılan performans gereksinimlerini karşıladı. Ancak bu, sınırlı bir test ortamında gerçekleşti ve yeni teknolojinin bireysel ödemeleri büyük ölçekte yönetme kapasitesinin araştırılması ve daha fazla test edilmesi gerekiyor.” sözleri kullanıldı.

Gizlilik Zorlukları

Merkez Bankası ayrıca, bir e-krona işleminde yer alan bilgilerin, bankacılık gizliliği yasalarına uymak ve kişisel verilerin ifşa edilmesinden kaçınmak için korunması gerektiğini vurgulayarak bazı gizlilik zorluklarına da dikkat çekti.

Banka, “Riksbank şu anda işlem geçmişinde depolanan bilgilerin ne ölçüde bankacılık gizliliği kapsamına giren bilgiler olarak değerlendirilebileceğini ve kişisel verileri içerip içermediğini analiz ediyor.” sözlerini kullandı.

Yeni Yasal Çerçeve

Riksbank’ın Stockholm’deki e-krona pilot bölümü başkanı Mithra Sundberg, İsveç’in CBDC’nin kullanılmadan önce muhtemelen yeni bir yasal çerçeveye ihtiyaç duyabileceğini  söyledi. Bir e-krona ciddi şekilde geliştirilmeden önce ele alınması gereken konuların kapsamı göz önüne alındığında, Riksbank 2026’ya kadar blok zinciri pilotlarına devam edebilir.

Öte yandan Riksbank, e-krona testlerine devam etmek için teknik tedarikçi olarak muhasebe devi Accenture ile anlaşmasını uzatacağını belirtti. İkinci aşamanın odak noktası, e-krona’nın potansiyel dağıtımcılarını, bireysel ödemelerde CBDC performansını ve depolama yöntemlerini içerecektir. Yeni aşama, çevrimdışı e-krona işlevselliğini ve mevcut satış noktası terminalleriyle entegrasyonu da test edecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Analist, Bitcoin’e (BTC) Rekor Getirecek Gelişme İçin Tarih Verdi

Sonrakini Oku

KRİPTO PARA TERİMLERİ / DİKKAT ÇEKEN COİN ÇEŞİTLERİ | Kripto Para Dünyası

Bir Cevap Yazın