İşte Dünya Genelinde Kripto Para Yatırımcılarının Yaş Aralıkları

Güney Koreli haber ajansı Yonhap’ın yakın bir zamanda yaptığı ankete göre ülkede kripto para yatırımcıları arasında 20’li yaşlardaki gençlerin ön sırada olduğu sonucuna ulaşıldı. Sonuçlar pek şaşırtıcı değil; çünkü dünyanın dört bir yanından gençler döviz yada hisse almak yerine kripto paralara yatırım yapıyor.

Kore Finansal Yatırımları Koruma Vakfı 25-64 yaş aralığında 2530 kişinin üzerinde yaptığı araştırmada 20’li yaşlardaki yatırımcıların oranını %22.7 olarak açıkladı. Araştırma sonuçları şöyle;

– %22.7 ile 20’li yaş,

– %19.3 ile 30’lu yaş,

– %12 ile 40’lı yaş,

– %10.5 ile 60’lı yaş,

– %8.2 ile 50’li yaşlardaki insanlar.

Ayrıca 60’lı yaşlardaki yatırımcılar kripto para birimlerine en fazla yatırımı yapan yaş aralığı oldu. Yaş aralıkları ve yaptıkları yatırım istatistikleri şöyle;

– 60’lı yaşlardaki yatırımcılar kişi başı ortalama 6.119 dolar yatırım yaptı.

– 50’li yaşlardaki yatırımcılar 6.28 milyon dolar ile kişi başı ortalama 5.840 dolar yatırım yaptı.

– 40’lı yaşlardaki yatırımcılar 3.99 milyon dolar le kişi başı ortalama 3.710 dolar yatırım yaptı.

– 20’li ve 30’lu yaşlardaki yatırımcılar 3.73 milyon dolar ile kişi başı ortalama 2.724 dolar yatırım yaptı.

Güney Kore dışında, girişim sermayesi şirketi Blockchain Capital 18-24 yaş aralığındaki 2000 Amerikalı gence anket yaptı. Sonuçlara göre gençler hisse senetleri veya tahvil almak yerine Bitcoin yatırımı yapmayı tercih etti. Ancak bu gençlerin sadece %2’lik kısmı şimdi yada geçmişte Bitcoin yatırımı yapmıştı.

İngiltere merkezli kripto para borsası London Block’un yaptığı ankete göre ise, 45 yaşının altındaki insanların yalnızca %5’lik kısmı kripto para yatırımı olduğunu söyledi. Ayrıca %11’lik kesim ise gelecekte kripto paralara yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Uzmanlar göre insanlar Bitcoin’i  dijital altın olarak görüyor. Geçtiğimiz yıl RJO Futures şirketinden Phillip Streible Bitcoin’in altının pazar payını çaldığını iddia etti. Diğer bir kripto para uzmanı Garrick Hileman ise 2008 Ekonomik Krizinden sonra yatırımcıların artık geleneksel finans sistemlerine tamamen güvenmediklerini öne sürdü.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor?

Sonrakini Oku

İddialara Göre Petro Ön Satıştan 5 Milyar Dolar Yatırım Topladı

Bir Cevap Yazın