İsrail Yargısından Bitcoin Kararı!

Bitcoin (BTC) 10 yıldan uzun bir süredir mevcut ancak lider kripto para birimi ve diğer kripto para birimleri hakkındaki regülasyonlar ile ülkelerin bunlara bakış açısı hala tam olarak oturmuş sayılmaz.

Bitcoin Varlık İlan Edildi

İsrail içerisinde yer alan bir bölge mahkemesi, yeni aldığı bir karar ile ülkenin merkez bankasının Bitcoin hakkındaki düşüncesini savundu ve BTC’nin bir varlık olduğunu açıkladı. Bir Blockchainstartup firmasının kripto para satışından elde ettiği kazancın vergiye dahil olması, firmayı ülkenin vergi idaresi ile karşı karşıya getirdi ve dava hala devam etmekte.

Mahkeme ne yazık ki vergi idaresi lehine karar verdi ve Bitcoin’in bir varlık olmasından dolayı vergiye tabii olduğunu açıkladı. Bitcoin’in para birimi ilan edilmesi durumunda bununla ilgili işlemlerden vergi verilmesi İsrail yasalarına göre zorunlu değildi ancak mahkemenin verdiği karar bunu bozdu.

Yargıç Shmuel Bornstein, verdiği ilk karar sonrası blockchain start-up firmasının kurucusu tarafından yapılan temyiz isteğini ve Bitcoin’in yeniden değerlendirilmesi talebini de reddetti.

İsrail merkezli bir hukuk firmasının ortaklarından olan Itay Bracha, konu hakkında yaptığı açıklamada bu kararın kripto paralarla ilgili kazançlarını beyan etmeyen kişiler için emsal teşkil edeceğini ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini dile getirdi. Davanın temelini oluşturan blockchain firması DAV’ın kurucusu Noam Copel, 2011 yılında Bitcoin satın aldığını ve bunların 2013 yılında yaklaşık 2.29 milyon dolar kazanç karşılığında sattığını beyan etti.

İsrail ilk olarak yaklaşık bir sene önce kripto paraları vergilendirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tom Lee Kripto Kışın Bittiğini 13 Sebeple Açıkladı

Sonrakini Oku

Brezilya 55.000 Yatırımcıyı Dolandıran Kripto Para Yapısını Çökertti!

Bir Cevap Yazın