İspanyol Bankasından 150 Milyon Dolarlık “Ethereum Denemesi”

İspanya merkezli BBVA bankası Ethereum Blockchain’inde bir pilot uygulama yaptı. Uygulama kapsamında Blockchain’e 150 milyon dolarlık sendikasyon kredisi taşındı.

Financial Times’ın çarşamba günü hazırladığı bir habere göre banka krediyi İspanya’nın ulusal elektrik ağı işleticisi Red Electrica için ayarladı.

Sendikasyon kredilerinde birden fazla banka bir araya gelip tek bir alıcıya kredi sağlıyor. Bu olayda bankanın diğer ortakları Japonya’dan Mitsubishi UFJ Financial Group ve Fransa’dan BNP Paribas oldu.

Sürecin her aşamasında krediye ait verilere zaman damgası vuruldu. FT’ye göre süreç sonunda kredi anlaşması üç banka arasında imzalanıp Ethereum Blockchain’ine kaydedildi ve böylece anlaşmanın “gerçekliği” sağlanmış oldu.

Geleneksel sendikasyon kredisi sürecinde bankalar karmaşık bilgilerin paylaşımı için fakslara mahkum kalıyor. Bu durum hem süreci uzatıyor hem de pahalıya mal oluyor. Blockchain kredi sürecini birkaç haftadan 1-2 güne düşürerek bankaların neredeyse eş zamanlı olarak bilgi değiş tokuşu yapmasına vesile oluyor. Elle yapılan işlemlerin ortadan kalkmasıyla işletim masrafları da azalıyor.

Habere göre BBVA gelecekte sendikasyon kredileri için daha fazla Blokchain temelli pilot uygulama yapmayı planlıyor. Aslında bankanın geçmişte de Blockchain teknolojisini araştırdığı biliniyor.

BBVA nisan ayında yaptığı pilot uygulamada 91 milyon dolarlık kurumsal kredi basmıştı. Bu süreçte hem özel bir dijital defter hem de halka açık Ethereum Blockchain’ini kullanmıştı. Banka Blockchain hamlelerine devam ederek bu alanda geleneksel kurumlara öncülük edebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İşte arbitraj fırsatı sunan kripto paralar: Listede ilginç arbitraj seçenekleri sunan Türk borsaları da var!

Sonrakini Oku

Thingschain Güney Kore Piyasasına Giriyor

Bir Cevap Yazın