İspanya’dan Kripto Paralara Yeşil Işık

15 Şubat’ta Bloomberg’in internet sitesinde yer alan habere göre, İspanya Halk Partisi kripto para yatırımcılarına ve blockchain kullanan şirketlere vergi ödemesinde kolaylık sağlayabilir. Şu sıralar kripto para düzenlemeleriyle ilgili yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor.

Yasama yetkilisi Teodoro Garcia Egea Bloomberg’e yaptığı açıklamada, yasa tasarısının bu yıl içerisinde hazır olacağını ifade etti. Garcia Egea blockchain şirketlerinin İspanya’da yaygınlaşmasının İspanya açısından oldukça faydalı olacağını ekledi. Garcia 2 Aralık 2017 tarihli yazısında blockchain teknolojisini ‘’internetin noteri’’ olarak tanımlamıştı. Yazısında blockchain teknolojisini öven Garcia’ya göre blockchain teknolojisi finanstan sağlığa kadar birçok sektörde kullanılabilir ve şirketlerin hizmetlerini dijitalleştirmesi ileriye atılacak önemli bir adım olabilir.

Kripto paraların yatırımcılara avantaj getirecek şekilde düzenlenmesinden sonra ICO’ların da aynı şekilde düzenlenmesi gündemde. Garcia Bloomberg’e yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verdi:

“ICO yatırımları için Avrupa’nın en güvenli yasal sistemini oluşturmak istiyoruz.”

Yasa tasarısının aynı zamanda yatırımcıların bildirmesi gereken minimum gelir eşiğini de belirleyeceği dile getiriliyor. İspanya başbakanı Mariano Rajoy bundan önce vergilendirme konusunda esnek davranmış ve bazı şirketlere vergi geri ödemesi yapmıştı. Yasama yetkilisi olarak kripto paralara olumlu bakan Garcia Egea’nın seçilmesi, İspanya’nın kripto paraları ülke çapında yaygınlaştırma gayesinde olduğunu gösteriyor.

Bloomberg’in haberine göre menkul kıymetler düzenleme yetkilileri, düzenlemelerin kripto para yatırımcılarını koruyacak maddeler içermesi için çalışıyor. Avrupa Birliği ise yaptığı düzenlemelerde ICO ve kripto para yatırımları için hiçbir zaman ‘’arkadaş canlısı’’ olmadı. Avrupa Denetim Kurumu (ESAs) 12 Şubat’ta yayınlanan uyarıda kripto paraların yüksek riskli olduğunu vurgulamıştı. ESAs yatırımcıların aldıkları riskin farkında olmadıkları kanısında. Özetle İspanya’nın aksine Avrupa Birliği kripto paralara sıcak bakmıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin 2018 Sonunda 40 Bin Dolar Olacak”

Sonrakini Oku

Blokchain’in İnsan Haklarına Katkısı

Bir Cevap Yazın