İşler Çığırından Çıkabilir Mi: Bir Kripto Para Bağımlısı Mısınız?

Kripto para yatırımı yapmak zaman zaman gerçekten iyi karlar elde etmemizi sağlıyor. Ancak bazı kişilerin kripto para birimlerini takıntı noktasında bağımlılık haline getirdikleri de görülüyor. LA Times Podcast’i Times da yakın zamanda tam olarak bu konuya değindi. Peki, siz bir kripto para bağımlısı mısınız?

Kripto Para Bağımlılığı

İsmini açıklamayan ve bir kripto para bağımlısı olarak nitelendirilen kişinin açıklamaları ile başlayan podcast yayınında bahsi geçen kişi, uyandığı andan itibaren aklındaki tek şeyin kripto para birimleri olduğunu ifade etti. Bu kişi konuşmasında, “Kriptolar ile yaşıyorum ve nefes alıyorum. Uyumadan önce, uyanır uyanmaz aklıma gelen ilk şey bu oluyor.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak podcast’in ev sahibi Gustavo Arellano, sorunun son piyasa düşüşüyle daha belirgin hale geldiğini ifade ediyor. Yardımcı sunucu Andrea Chang ise kripto para biriminin sıradan insanlara neden çekici geldiğini açıklayarak, insanların merakının hızlı ve büyük kazanç beklentileri ile birleştiğini ifade ediyor.

Bunun yanında Chang’e göre çok para kazanan kişilerle tanışmak ya da onları tanıyor olmak kripto para birimlerine olan merakı artıyor ve bu merak bir süre sonra bağımlılık seviyesine gelebiliyor.

Öte yandan Chang, yakın zamanda yazdığı bir makaleye atıfta bulunarak, obsesif-kompulsif davranışları tanımlayan bağımlıların hikayelerini anlattı. Bu hikayelere göre durum zaman zaman çok ciddi bir hal alabiliyor ve kişinin günlük yaşantısını da etkilemeye başlıyor.  Chang’in açıklamalarına göre bazı kişiler bu durum sebebiyle uykudan, yemek yemekten ve sosyal yaşantılarından bile taviz veriyorlar.

Dikkatli Olmak Gerekiyor

Evet, kripto para birimleri artık sadece yatırım araçları olmaktan çıktı ve bazı kişiler tam zamanlı olarak kripto para birimlerini geçim kaynağı haline getirmiş durumda. Ancak bu noktada yatırımcıların psikolojilerini korumaları büyük önem arz ediyor

Çünkü gerçekten bu işten para kazanabilmek için psikolojinin sağlam olması gerekiyor. Hatta uzman isimler bu konuda yatırımcıların destek alabileceğini bile dile getiriyor. Bu noktada yatırım yapılan miktarı sınırlamak ve bu işe ayrılan zamanı kısıtlamak gibi öneriler yer alıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Ülkede Bitcoin Madenciliği Hakkında Önemli Karar!

Sonrakini Oku

Shiba Önümüzdeki Hafta Yükselişe Geçebilir: İşte Nedeni!

Bir Cevap Yazın