İş Geliştirme Koordinatörü Açıkladı: Binance Smart Chain’deki Saldırılar Önlenebilir Mi?

Binance’in akıllı sözleşme Blockchain’i Binance Smart Chain üzerine inşa edilen merkezi olmayan finans protokolleri, ciddi sayıda hackleme veya saldırıya maruz kaldı. Bunlar arasında bu ayın başlarında bEarn Fi’de 11 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlanan saldırı da bulunuyor.

Binance Smart Chain (BSC)

Çarşamba günü bir Binance temsilcisi yaptığı açıklamalarda, DeFi’de işlerin tam olarak böyle olduğunu ve dünyanın en büyük borsasının açıkları kapatmak için yapabileceği çok az şey olduğunu dile getirdi. Borsa, Binance Smart Chain üzerinde önemli derecede kontrol sahibi olmasına ve rakip blok zincirlerinden çok daha merkezileştirilmiş olmasına rağmen durumun bu şekilde olduğu ifade ediliyor.

CoinDesk Consensus 2021’de konuşan Binance iş ve ekosistem geliştirme koordinatörü Samy Karim, BSC’nin kamuya açık bir altyapı olduğunu ve bu yüzden herkesin platformu kullanarak proje geliştirebileceğini dile getirdi.  Karim, bu durumun BSC’ye özgü olmadığını, DeFi’de saldırıların hep olduğunu ve kötü niyetli kişilerin her zaman var olduğunu dile getirdi.

Öte yandan dokuz aydan daha kısa bir süre içinde BSC çarpıcı bir şekilde büyüdü ve hatta zaman zaman BSC’den “Ethereum Katili” olarak bahsedildi. Proof-Of-Staked-Authority (PoSA) olarak bilinen BSC blok zincirinin güvenlik algoritması, Binance Coin (BNB) sahipleri tarafından seçilen 21 node operatörü tarafından kontrol ediliyor. Ancak Binance, BNB token’larının en büyük sahiplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve bu sebeple de büyük bir kontrol mekanizması olarak nitelendiriliyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan bazı saldırı ve hack problemleri sonrasında bazı Twitter kullanıcıları Binance CEO’su Changpeng Zhao‘yu eleştirerek borsanın sorumluluğu üstlenmesini talep etti.

BSC Merkezsiz Olabilir Mi?

Buna ek olarak programda Karim’e BSC‘nin gelecekte daha merkezsiz olup olmayacağı da soruldu. Karim ise BSC konusundaki yaklaşımlarının daha çok geliştirici ekosistemini eğitmeye ve desteklemeye odaklandığını ifade etti.

Buna ek olarak Karim, BSC’nin DeFi’deki kurumlardan oldukça önemli bir ilgi gördüğünü ve ekibinin işlem gizliliği gibi gereksinimlerini karşılamaya odaklanacağını söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple’ın Davadaki İşi Zorlaşıyor: SEC’nin Yeni Talebi Belli Oldu

Sonrakini Oku

Beşiktaş, Kendi Kripto Parası İle İlgili İddiaları Yalanladı ve Dava Açtı!

Bir Cevap Yazın