İranlı Kripto Para Madencileri Vergiden Muaf Olacak!

İran’ın ulusal vergi dairesi INTA tarafından yapılan bir açıklamaya göre İran içerisindeki kripto para madencileri yurt dışından elde ettikleri kazançları açıklamaları durumunda vergiden muaf olabilecekler.

Yerel bir gazete olan Financial Tribune tarafından açıklanan habere göre INTA petrol dışında ihracat işi yapanlara yönelik uyguladığı vergi muafiyeti planının bir benzerini de Bitcoin (BTC) madencileri için uygulayacak. INTA kripto para madencilerini vergiye tabi bir iş dalı olarak görüyor ve aynı diğer endüstriyel alanlarda olduğu gibi bunda da merkez bankası tarafından konulan regülasyonların takip edilmesi gerektiğini savunuyor.

İranlı kripto para madencileri ise madencilik ile elde ettikleri sermayenin dışarıya gitmediğini ve bunun yüzde 70’i ile yüzde 80’inin direkt olarak yerli üretim döngüsüne döndüğünü savunmakta.

İran’ın Ucuz Elektriği Bitcoin Madencilerini Çekiyor

Kripto para madenciliği özellikle son dönem içerisinde İran’ın düşen elektrik fiyatları ile inanılmaz karlı bir iş haline geldi. İran içerisinde her bir kilowatt yaklaşık 0,05 dolara denk gelmekte iken, ABD içerisinde bu ortalama 0,12 dolar seviyelerinde geziniyor. İran yönetimi de kripto para birimi madenciliğinin ne kadar kazançlı olduğunun farkında ve hükümet geçtiğimiz tarihlerde bu konuda harekete geçti.

İran, kripto para madenciliğini bir endüstri dalı olarak tanıdı ve bununla birlikte teknik olarak ülkede kripto para birimlerine de yeşil ışık yakılmış oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Chainlink’te Pump ve Dump Hareketleri Mi Yapıldı?

Sonrakini Oku

Ünlü Analist: Bitcoin Bu İndikatöre Göre 31.000 Dolar Olmalı!

Bir Cevap Yazın