İranlı Generalden Kripto Para Çağrısı

Bu hafta İranlı bir general, ülkeye ABD tarafından uygulanan yaptırımları atlatmak için daha önce denenmemiş bir yolu denemeyi önerdi.

Kriptolar Çözüm Olabilir

Cointelegraph’ın haberine göre, İslam Devrim Muhafız Kolordu komutanı Saeed Muhammad, İran’ın ekonomik yaptırımlardan kaçınabilmesi için kripto para birimlerinin kullanılabileceğini ifade etti. Komutan bununla ilgili bir çağrı yaptı ve orduyu kripto para kullanmaya çağırdı. İran merkezli bir kripto haber kuruluşu olan Coinit.ir’in Telegram kanalında paylaşılan bir habere göre general 26 Şubat’ta yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yaptırımları atlatmak için daha sofistike bir mekanizma oluşturulmasını talep ediyoruz. Yaptırımları atlatmak amacıyla ürün değişimi ve diğer ülkelerdeki ortaklıklarımızla kripto para kullanımı gibi çözümler geliştirmeliyiz.

İran halkı, ABD’nin 2018’deki Ortak Kapsamlı Eylem Planından çekilmesinin ardından, Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlardan sonra para birimlerinin değerinin önemli ölçüde düştüğünü gördü.Yaptırımların Etkisi

Bahsi geçen yaptırımlar İran’ı hem dış ticaretten hem çeşitli yatırımlardan etkili bir şekilde dışarıda kalmaya zorladı. Kripto para birimlerinin kullanımı, bu yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak dönemden beri artış gösteriyor. Bitcoin, İran’da yayınlanan bazı röportajlarda ülke içine ve dışına para aktarmanın en önemli yollarından biri olarak tanımlanıyor.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin yönetimi, 2018 yılında ulusal bir kripto para birimi başlatacağını açıkladı. Daha yakın bir tarihte, İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı yurtiçi operasyonlara 1.000’den fazla kripto para madenciliği lisansı verdi. Dolayısıyla İran çoktan kripto paralarla ilgili adımlar atmaya başladı.

Tüm bunların yanında bu hafta başlarında hükümetler arası Mali Eylem Görev Gücü, İran’ı terörle mücadele finansman gereksinimlerine uymayan ülkelerin kara listesine ekledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Madencilik Makinalarının Yüzde 98’i Eski

Sonrakini Oku

Ethereum Kurucu Ortağı: Küresel Salgın, Kripto Paraları Etkilemez

Bir Cevap Yazın