İran, Türkiye Merkezli Madencilik Firmasına Lisans Verdi

Ortaya çıkan son bilgilere göre, ülkede faaliyet göstermek üzere kripto para madenciliği şirketi iMiner İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans aldı. Yapılan açıklamalarda, 6.000 donanım cihazı ile iMiner’ın ülkede faaliyet göstermeye başladığında İran’daki en büyük kripto para madencilik firmalarından biri haline geleceği ifade edildi.

Türkiye Merkezli Firma

Yakın zamanda yayınlanan bilgilere göre Türkiye merkezli şirket, İran’ın Semnan Eyaletindeki bir Bitcoin (BTC) madencilik çiftliğine yaklaşık 7,3 milyon dolar yatırım yaptı. Yapılan açıklamalara göre şirket burada toplamda 96.000 terahash (TH / s) kapasitesine sahip 6.000 teçhizat ile dijital para birimi madenciliği yapacak.

Ayrıca iMiner, Semnan ve Tahran’daki ofisleri aracılığıyla Ortadoğu ülkesine işlem ve saklama hizmetleri sunmaya da devam edecek.

İran ve Kripto Madenciliği

İran hükümeti, kripto para madenciliğini Temmuz 2019’da endüstriyel bir faaliyet olarak onayladı ve o zamandan bu yana iMiner dahil olmak üzere kripto para madenciliği şirketlerine 1000’den fazla lisans verdi. Ülkenin düşük enerji fiyatları, oldukça yüksek elektrik tükettiği bilinen madenciler için cazip bir alan olmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra İran ekonomisi hem ABD’nin hem de diğer batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlardan muzdarip. Buna bir de salgının getirdiği ekonomik zorluklar eklenince İran ekonomisini ayakta tutmak için her yolu deniyor. Bazı askeri yetkililer döviz ithalini bir çıkış yolu olarak denerken bazı isimler de dijital para çıkarılması gerektiği ile ilgili açıklamalar yapıyor.

Öte yandan ülkede madencilik ile ilgili izinlerin çıkmasına rağmen hala kaçak olarak madencilik yapmaya çalışanlar da bulunuyor. İran bununla ilgili Kasım 2019’da yaptığı bir açıklamada yetkisi bulunmayan madencilik işletmelerini ifşa edenlere para ödülü vereceğini duyurmuştu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Fiyatı Mart Ayındaki Seviyelere Kadar Düşecek Mi?

Sonrakini Oku

Bu Hafta Bitcoin Yatırımcılarının Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Bir Cevap Yazın