İran Merkez Bankası Destekli Kripto Paranın Geliştirmeleri Tamamlandı

İran yönetimi ABD’nin yaptırımlarından kurtulmak adına İran hükümeti tarafından desteklenen kripto para basma planında sona yaklaştı. ABD hükümetinin İran’ı SWIFT ile sınır ötesi gönderim yapabilen ülkeler listesinden sildiği biliniyor.  İran hükümeti riyal destekli kripto parasının geliştirmelerinin bittiğini açıkladı.

İran’ın kripto parasını oluşturma görevini üstlenen şirket Informatics Services Corporation (ISC) geliştirmeleri tamamladı. ISC’nin oluşturduğu kripto para için İran Merkez Bankası’nın onayı beklendiği rapor edildi. Henüz adı konmayan paranın bankalar arasında ve ödemelerde test edildiği bildirildi.

ISC yöneticilerinden Seyyed Abotaleb Najafi bir İran haber kanalı Ibena’ya verdiği röportajda geliştirmenin tamamlandığını doğruladı. Najafi devlet destekli kripto paranın hiçbir kurumun müdahalesi olmadan eşten eşe kullanılabileceğini dile getirdi. Najafi’nin şirketi 1993 yılında kuruldu ve o tarihten beri bankacılık ve ödeme seçenekleri sunuyor. Ek olarak Najafi geliştirmelerin tamamlanmasına rağmen halen pilot aşamasında olduklarını ifade etti. Najafi şu açıklamalarda bulundu:

Geliştirmeleri dijital coin’lerin ve Blockchain’in kapasitesini ölçmek için gerçekleştirdik. Bu teknolojiyi bankalar arasında ve banka ve müşterileri arasında kullanıma sunacağız. İlk olarak Blockchain bankacılık sistemi devlet bankalarında kullanılacak. Bir süre sonra diğer bankalara da bu altyapı getirilecek ve token ödeme sistemlerinde kullanılacak.

Daha önce İran’da Bitcoin fiyatı aşırı yükseliş gerçekleştirmişti.  Yüksek döviz kuru, ekonomik yaptırımlar ve bazı spekülasyonlarla beraber İran’daki Bitcoin fiyatı tüm dünyadaki en pahalı fiyattı. İran devlet başkanı Hasan Ruhani’nin Bitcoin madenciliğini onaylamasının ardından BTC fiyatı 24 bin dolara fırladı ve rekor kırdı. O dönemde 1 dolar 138 bin İran riyaline karşılık geliyordu. Bazılarına göre bundan sonra İran’da kripto para çağı başlamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tekerlekli Sandalye Basketbol Maçı İzleyen Kripto Para Kazanacak!

Sonrakini Oku

Ripple’dan Bir Partnerlik Daha Geliyor

Bir Cevap Yazın