İran Kripto Madencilerine Lisans Verdi

Bir Orta Doğu ülkesi olan İran’ın ülkedeki kripto para madencilerine 1000’den fazla lisans verdiği ortaya çıktı.

Madencilik Lisansları

Financial Tribune’ün yakın tarihli bir haberine göre, bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) sektörünü temsil eden bir İran STK’sı olan ICT Guild Organizasyonu’ndan bir yetkili olduğunu belirten temsilci yaptığı açıklamalarda lisansların İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından verildiğini belirtti.

Bunun yanında Yetkili Amir Hossein Saeedi Naeini, kripto para madenciliği endüstrisinin İran ekonomisine 8.5 milyar dolar ek getiri sağlama potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Madencilik İran’da Yasal

İran, geçen Haziran ayında kripto para madenciliğini yasallaştırdı.Bunun yanında ülke ucuz güç nedeniyle madenciler için “çekici bir alan” olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan madencilerden bir kilowatt saat (kWh) enerji için yalnızca 0,11 ABD doları ücret alınıyor. Bununla birlikte, en yoğun yaz sezonunda (Haziran – Eylül) ücretler, kWh başına 0,46 dolara kadar yükselmişti.

Naeini’ye göre, “sıkı düzenlemeler ve yüksek enerji maliyetleri” sebebiyle kripto madenciliği sektörü özellikle küçük yatırımcılar için avantajını kaybediyor. Bu sebeple yetkiliye göre,  İran’da şu anda sınırlı sayıda maden çiftliği faaliyet gösteriyor.

Öte yandan uygulanan sübvansiyonlu enerji daha önce İran’ın ulusal şebekesine baskı uygulayarak ülkede enerji tüketiminde %7’lik bir artışa neden olduğu için güç tarifelerini Kasım ayında kesinleştirdi.

Bunların yanında İran, kripto para birimlerini yasal teklif olarak tanımıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paraların Yasaklandığı Hindistan’dan Kafa Karıştıran Hareket!

Sonrakini Oku

Venezuela’daki Bitcoin (BTC) Hacmi Artmaya Devam Ediyor!

Bir Cevap Yazın