İran Bitcoin İle ABD’yi Alt Edebilir Mi?

ABD ve İran arasındaki gerilim bir türlü tam olarak yatışmadı ve geçtiğimiz günlerde tekrar şiddetlenen olaylar durumu iyice kötüleştirdi. ABD’nin İran’a yönelik mümkün olan neredeyse bütün yaptırımları uygulamasına rağmen, yeni yaptırımların veya ceza niteliğinde eylemlerin devam edeceği sinyali verildi.

İran ise ABD ve Başkan Donald Trump‘ın hamlelerini alt edebilmek için Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinden yardım almayı planlıyor gibi gözüküyor.

İran, Trump’ı Yenmek İçin Bitcoin Mi Kullanacak?

Bilindiği üzere ABD’nin İran içerisinde drone kullanarak yaptığı bombalama sonrası Kasım Süleymani hayatını kaybetmişti. İran da buna misilleme olarak Irak içerisindeki bir ABD hava üssüne roket saldırısı düzenledi ve en az 80 ABD vatandaşının öldüğünü açıkladı. ABD ise bu ölümleri yalanladı ve kimsenin zarar görmediğini belirtti.

Ancak İran ve ABD arasında daha önce gerilim mevcuttu ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların İran ekonomisini en az %10 ile %20 arasında küçülttüğü tahmin ediliyor. İran ise yakın zamanda Başkan Donald Trump’ı nasıl alt edebileceğini keşfetmiş gibi gözüküyor. İran, bütün yaptırımlardan Bitcoin ve diğer kripto paralarla kaçmaya başladı.

Anonim İran vatandaşları ile yapılan röportajlarda birçok kişinin ülke dışına para yollamak için Bitcoin’i kullandığı ortaya çıktı. Yani Bitcoin gerçekten de ülke içerisinde iyice popüler bir hal aldı. Aslında bu durum İran’a yapılan saldırı sonrası neden Bitcoin’in fiyatının bir anda arttığı konusuna da mantıklı bir açıklama getiriyor. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Teknoloji parayı da değiştirdi

Sonrakini Oku

Bitcoin’in 6.000 Dolara Düşeceğini Bilen Analistten Yeni Tahmin!

Bir Cevap Yazın