Instagram’da Ve Facebook’ta Metaverse Gelişmesi: 3D Avatarlar Geliyor!

Eski adıyla Facebook olan ve bilindiği üzere Instagram’ın da sahibi olan Meta, adım adım metaverse sektörüne giriş sağlıyor. Meta pazartesi günü yaptığı açıklamada, Instagram hikayeleri ve doğrudan mesajlar için 3D avatarları kullanacağını açıkladı. Bununla beraber Facebook ve Messenger’daki profil avatarlarının da güncelleneceğini ekledi.

İlk olarak ABD, Kanada ve Meksika’da sunulacak olan 3D avatar özelliğine, Quest VR platformu’nunun da dahil olması planlanıyor. Kullanıcılar artık tüm Meta platformlarında çıkartmalarda, yayın gönderilerinde, Facebook profil resimlerinde dijital avatar sahibi olabilecekler.

Gerçek Hayatla Dijital Evren Arasındaki Köprü

Meta’nın avatarlar ve kimlikten sorumlu genel müdürü Aigerim Shorman, yeni avatarların engelli kullanıcıları da kapsaması için işitme cihazları ve tekerlekli sandalyeler gibi yardımcı ekipmanların da ekleneceğini bildirdiği bir blog yazısı paylaştı.

Bu yazıda metaverse girişimlerinin kendisini heycanlandırdığını belirten Shorman, 3D avatarların VR ve AR arasında bir köprü oluşturduğunu düşündüğünden bahsediyor. Ayrıca Shorman blog yazısında şunları da belirtiyor:

“2021’de metaverse ile ilgili uzun vadeli vizyonumuzu açıkladığımızdan beri, aslında binlerce mil uzakta olan sevdiklerinizle aynı odada oturabileceğiniz bir gelecek inşa ediyoruz. Sosyal teknolojide devrim yaratmaya devam edeceğiz.”

Meta’nın Metaverse’ü Adım Adım Benimsemesi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen yıl Meta’nın yeni adını açıklarken bahsettiği gibi, metaverse’ün şirket için bir öncelik olduğunu tekrarlıyor.

Metaverse’den ismini alan Meta, Ekim ayındaki Facebook Connect etkinliğinde Codec Avatarlarının demolarını ve gerçek zamanlı ortam oluşturmayı gösterdi. Ancak şirket, bu çalışmaların çoğunun hala araştırma aşamasında olduğunu vurgulamıştı.

Bununla birlikte Meta, dördüncü çeyrek kazançlarını 2 Şubat’ta açıklamayı planlıyor. AR ve VR Reality Labs biriminin sonuçlar üzerinde etkisi merakla beklenirken, Meta’daki finansal dengelerin Metaverse ile değişeceği düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Facebook (Meta) Pes Etti: Diem Resmi Olarak Satıldı! İşte Detaylar!

Sonrakini Oku

Litecoin’in Yaratıcısı Charlie Lee’den Dogecoin (DOGE) Açıklaması! Elon Musk’a Övgü Yağdı

Bir Cevap Yazın