İngiltere’den Stablecoin’leri Düzenleme Çağrısı!

Ortaya çıkan son bilgilere göre İngiltere Maliye Bakanı John Glen, ülkenin ilk olarak daha büyük kripto para piyasası yerine stablecoin birimlerin düzenlemeye odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Öncelik Stablecoin’lerin

Dün Şehir ve Finans Konferansı’nda konuşan John Glen, stablecoin’lerde büyük bir firmanın sektöre hakim olması durumunda büyük bir tehdit oluşturacağını ve bu sebeple yetkililerin ilk olarak stablecoin’lere odaklanması gerektiğini dile getirdi.

İngiltere Maliye Bakanı, “Bazı firmaların hızla hakimiyet elde etme, mevcut çevrimiçi hizmetleri ölçeklendirme ve bunlara bağlanma yetenekleri nedeniyle diğer oyuncuları dışarıda bırakma potansiyeli var” sözlerini kullandı.

Her ne kadar finans uzmanları geniş kripto para piyasası için düzenleyici çerçeveler oluşturulması gerektiği dile getirseler de Glen, geniş kripto para birimi piyasasını düzenlemenin, stablecoin’leri düzenlemek kadar bir aciliyeti olmadığını dile getirdi.

Glen’e göre Tether (USDT) liderliğinde stablecoin birimlerin yıllar içinde çok büyük yol katettiler. Bu sebeple de düzenlenmek zorundalar.

Öte yandan İngiltere Maliye Bakanı, hiçbir hakim oyuncunun piyasayı fethetmesine izin verilmediğini ancak popüler bir firmanın bir tane başlatmak için gerekli düzenleyici onayı aldığında işlerin bir gecede değişebileceği konusunda uyardı.

Farklı Kurallar

İngiltere daha önce stablecoin’leri düzenlemeyi düşünürken, ülkenin finansal düzenleyici, aynı özelliklere sahip olmadıkları için kripto para birimi için e-para kurallarını yayınlamayı reddetti.

Financial Conduct Authority (FCA) tüketici dağıtım politikası başkanı Alex Roy, stablecoin ve e-paranın aynı kurallara sahip olmasının imkansız olduğunu, çünkü eski bir geleneksel para birimi veya varlıkla desteklendiğini söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

PayPal’dan Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin Devrim Niteliğinde Gelişme!

Sonrakini Oku

Nisan Ayında Bu Kripto Para Projelerine ve Gelişmelere Dikkat!

Bir Cevap Yazın