İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin Yasası Yorumu: El Salvador Vatandaşları Adına Endişe Verici!

Perşembe günü Cambridge Üniversitesi öğrenci birliğinde konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ülkenin Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesi bağlamında El Salvador vatandaşları için endişelendiğini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Endişelerini Dile Getirdi

Bailey, Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi olarak kabul edilmesinin endişe verici olduğunu ve Salvadorluların yüksek volatiliteden olumsuz anlamda etkilenebileceğini söyledi.

Bailey’nin bu söylemi, kripto para birimlerinin “potansiyel tehlikeleri” konusundaki ilk uyarısı değil. Mayıs ayında Bailey, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte yakın zamanlı bir raporunda IMF de (Uluslararası Para Fonu), çeşitli endişelerini dile getirerek El Salvador hükümetine Bitcoin yasasını gözden geçirmesini tavsiye etti. Söz konusu raporda, Bitcoin’in ve kripto varlıkların yüksek volatilitesine dikkat çekilerek vatandaşlarda mağduriyet yaratabileceğinin altı çizildi.

El Salvador’un Bitcoin yasasını eleştiren bir diğer isim de Ethereum kurucusu Vitalik Buterin oldu. Buterin, bu hamlenin sorumsuzca olduğunu ve teknolojinin teknik boyutu başta olmak üzere vatandaşlarda çeşitli problemler yaratabileceğini ifade etti.

Bailey: Salvadorlular Yüksek Volatilitenin Farkında mı?

İngiltere Merken Bankası Başkanı Bailey, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bir ülkenin, Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmesi, beni endişelendiriyor. Beni en çok endişelendiren durum, El Salvador vatandaşları, kullandıkları para biriminin doğasını ve yüksek volatilitesini anlıyor mu?”

El Salvador 100 Bitcoin Daha Satın Aldı

Eylül ayında Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, kripto para piyasasının düşüşte olduğu 26 Kasım’da 100 adet Bitcoin daha satın aldığını açıkladı. Satın alınan bu 100 BTC ile birlikte El Salvador’un, toplamda 1220 adet Bitcoin’i oldu. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımında “El Salvador az önce dipten alım yaptı” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Name Service Yorumları: ENS Coin Alınır Mı?

Sonrakini Oku

Raoul Pal, Takibinde Olduğu Kripto Para Projelerini Açıkladı

Bir Cevap Yazın