İngiltere MB Başkanı, Libra’yı Savundu!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, yeni yaptığı bir açıklamada Facebook‘un stablecoin’i Libra‘yı savundu.

Libra Rekabeti Körüklüyor

TheStar haber kaynağının aktardığı bilgiye göre Carney ilgili yorumunu 15 Ekim tarihinde yaptı ve geleneksel finans sisteminin eksikliklerine değindi. Ödemeler konusunda yaşanan yetersizliklerden dem vuran merkez bankası başkanı, Facebook gibi firmaların Libra ve buna benzer projelere devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Para transferlerinin artan ücretlerine vurgu yapan Carney, bunların küçük işletmelere zarar verdiğini ve bazı firmaların işlem başına 200 baz puana kadar ödeme yapmak zorunda kaldığını vurguladı. Ödenen ücrete rağmen para göndermenin ise çok yavaş olduğunu açıklayan Carney, Facebook’un projesinin rekabeti arttıracağını itiraf etti:

”Bütün bunlar bu çağ ve bu dönem için uygun değil. Bu ödemelerin anlık, aynı bizim internet üzerinden para bozdurduğumuz hızda olması gerekiyor. Bunlar neredeyse masrafsız olmalı ve yüzde 100 sorunsuz gerçekleştirilebilmeli.”

Bu problemin birkaç yöntemle çözülebileceğini dile getiren Bank of England Başkanı, en büyük zorluğun ise online ödeme ve diğer ödeme sistemlerini, mevcut ödeme sistemlerinin regülasyon seviyesine getirmek olduğunu ifade etti. Bu problemi çözmek isteyen şirketlerin yetkililer tarafından titizlikle inceleneceğini belirten Carney, bunların ”sosyal medya gibi kolay” olmayacağını ve regülasyonların sert olacağını da duyurdu.

Bunun yanı sıra ABD’li kongre üyelerinden birisi de Libra’yı eleştirip, Facebook’un bunun yerine Bitcoin’i Calibra cüzdanına eklemesi gerektiğini ifade etti. 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Jihan Wu: Bitcoin Yarılanması Boğa Piyasasını Getirmeyebilir!

Sonrakini Oku

Milyarder Yatırımcı: Bitcoin 18 Ay İçerisinde 20.000 Dolar Olacak!

Bir Cevap Yazın