İngiliz Şirket, Hastalarının Tıbbi Kayıtlarını Blockchain’e Taşıyor

Hastaların tıbbi kayıtlarının Blockchain üzerine kaydedilmesi için tasarlanan Medicalchain, 6 Mart’ta, Londra merkezli Groves Medical Group ile ortaklık kurduklarını açıkladı. Bu ortaklığın amacı, hastalara telefon ile tedavinin (teletıp) kapılarını açmak ve kripto paralar ile ödeme yapma imkanı sağlamak. Firmalar bu hedefe hizmet edecek pilot bir program başlattıklarını da duyurdular.

Medium’a göre, bu ortaklık ile The Groves, İngiltere’de tıbbi kayıtlar için Blockchain’i kullanan ve sağlık hizmetleri için kripto para kabul eden ilk uygulamayı sunmuş olacak. 1000’den fazla özel hastası ve yaklaşık 30.000 kayıtlı hastası olan Groves, Medicalchain’in Hyperledger Blockchain teknolojisini kullanmaya Temmuz 2018’de başlayacak.

Blockchain’de hasta kayıtlarının saklanması ve kaydedilmesiyle, sağlık kurumlarının, araştırmacıların ve sigorta kuruluşlarının, dijital defter üzerinde kayıt yapabilmek için hastanın tıbbi bilgilerine ulaşım izni olacak. Ayrıca Medicalchain, bu hizmetin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla, doktorların ve sağlık çalışanlarının lisanslarının doğrulanabilmesi için, güvenli kimlik platformu olan Civic ile de ortaklık kurduklarını açıkladı.

Ayrıca Medicalchain pilot uygulaması, hastaların, tıbbi kayıtları ve teletıp hizmeti üzerinde tam kontrole sahip olabilmeleri için ücretsiz bir cüzdan servisi ve video ile doktor danışmanlığı hizmeti sunacak.  Bunun yanında hastalar ödemelerini kripto paralarla ya da Medicalchain’in kendi dijital parası olan MedTokens ile yapabilecekler.

The Groves’un ortağı olan Dr. Vince Grippaudo, bu ortaklığın ve Blockchain teknolojisinin getireceği avantajların hastalar için “eşsiz bir fırsat” olduğunu şu sözlerle dile getirdi;

İnsanlara sağlık hizmetlerine erişimlerini seçme imkanını güçlendirerek, devletin yükünü azaltabileceğimize inanıyoruz. Amacımız sadece İngiltere’de değil tüm dünyada sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve Medicalchain ile ortaklığımız sayesinde bunun bir parçası olacağız.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bithumb Güney Kore’de Kripto Para Kullanımını Yaygınlaştırmayı Hedefliyor

Sonrakini Oku

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor?

Bir Cevap Yazın