İngiliz Sanatçı 19 Tabloyu 490 Bitcoin’e Sattı!

İngiliz bir sanatçı toplamda 19 resimden oluşan koleksiyonunu toplamda tamı tamına 490 Bitcoin (BTC) karşılığında sattığını açıkladı. Söz konusu koleksiyon satıldığı andaki Bitcoin birim fiyatına göre 4.9 milyon dolarlık değere ulaştı.

Koleksiyonun sahibi olan Lilcoln Townley aslında Bitcoin karşılığında daha önce de çeşitli sanat eserleri sattı. Hatta bazı kaynaklara göre Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanarak açık arttırmada sanat eseri satan ilk kişinin de Townley olduğu iddia edilmekte. Evening Standard isimli haber kaynağının aktardığı bilgiye göre popüler İngiliz ressam bütün koleksiyonunu Singapur vatandaşı bir iş adamına sattı. Koleksiyonun adının ”Açgözlülük” olması da başka bir dikkat çeken detay olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin Satışları Eskiye Dayanıyor

Townley’in eserleri Londra içerisindeki The Saatchi Galeri içerisinde sergilenmekteydi ancak satışın gerçekleşmesi nedeniyle bunlar söz konusu galeride artık sadece bu ayın tek bir günü için sergilenecek. Ünlü sanatçı daha önce 2017 yılında ”Homage to Francis Bolton” isimli eserini 40 Bitcoin karşılığında satmıştı ve o tarihlerde bu satışın değeri 640.000 dolar oldu.

Bunun yanı sıra Bitcoin ve kripto paralar sadece tablolarda değil aynı zamanda sokakta ve duvar resimlerinde de kendisini göstermeye başladı. Pascal Boyart isimli Fransız sanatçı da son yıllarda sokaklara çizdiği kripto para temalı eserler ile gündeme gelmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hollanda Yabancı Kripto Para Firmalarını Bloklayabilir!

Sonrakini Oku

Coinbase 80 Bitcoin’lik Davada Anlaşmaya Vardı!

Bir Cevap Yazın