ING Bank CEO’su: Libra Piyasaya Çıkarsa Facebook Bankaları Kaybeder!

ING Bank CEO’su Ralph Hamers, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında önde gelen bankaların Libra‘nın piyasaya sürülmesi durumunda Facebook ile çalışmalarını durdurabileceğini vurguladı.

Financial Times tarafından aktarılan haberde açıklamalarına yer verilen ünlü CEO, ING gibi birçok bankanın finans sistemini suç aktivitelerine karşı korumaktan sorumlu olduğunu hatırlattı. Bu sebepten ötürü bankaların Libra’nın potansiyel suç aktivitelerine karşı Facebook ile çalışmayı reddedebileceğini belirten CEO, böyle bir durumda ağır yaptırımlar uygulanacağının da sinyallerini verdi:

”Önlemler alıp müşteriyi kabul etmeyebiliriz veya müşteri ile çalışmayı bırakabiliriz.”

Libra, Almanya, Fransa ve ABD gibi birçok önde gelen ülkeden tepki alsa ve birçok kurucu üye projeden ayrılsa da, David Marcus bu konudaki kararlılığını geçtiğimiz günlerde de bir kez daha gösterdi. Marcus projeye 180’den fazla kalifiye başvurunun yapıldığını ve bunlardan yakın zamanda üye seçimi sürecine geçilip üye seçileceğini açıkladı.

Kara Para Aklama Önlemleri Artıyor

Libra’nın hükümetleri en çok endişelendiren özelliği ise kara para aklamaya yatkın olması şeklinde belirtiliyor. Birçok finansal regülatör kripto para birimleri ile çok kolay kara para aklandığını iddia etse de, uzmanlar ve piyasa araştırmacıları kara para aklamada en çok nakit paranın kullanıldığını belirtmekte.

Bunun yanı sıra Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu da bundan haftalar önce kara para aklama ve kripto paralara yönelik regülasyonlarda düzenlemeye gitmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin ile Sabit Getiri İmkanı Sunan Şirketler

Sonrakini Oku

Coinbase ve Bitstamp, Bitfinex’i Geçti!

Bir Cevap Yazın