İlk Kripto Para ETP’si İsviçre’de Onaylandı

Financial Times raporuna göre İsviçre’nin bir numaralı borsa operatörü SIX Swiss Exchange’de ETF ürünlerinin başlatılabilmesi için izin verildi.

İsviçreli düzenleyiciler ABD’li düzenleyicilerden hızlı davranarak ETF’i onayladı. Amun adında İngiltere merkezli bir şirket tarafından İsviçre’de ETP (Exchange Traded Product) adı altında ürünler sunulacak. Raporlara göre Amun’un kripto para ETP’sinde yatırım yarısı Bitcoin olacak ve kalan yarısı da Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin arasında paylaştırılacak. Ancak küçük bir dezavantaj olarak ETP içeriği yatırımcı tarafından seçilemeyecek, hazır paket gibi satın alınacak.

ETP’ler menkul kıymetler borsalarında işlem gören ve emtialar üzerinden (bu durumda kripto paralar) değeri belirlenen türev varlıklar olarak tanımlanabilir. SIX tarafından onaylanan ETP ilk kripto para ETP’si olarak tarihe geçti.

Amun CEO’su ve kurucularından Hany Rashwan kripto para ETP’lerinin diğer ETP standartlarında olacağını belirtti. Rashwan kurumsal yatırımcılara henüz sınırlı bir hizmet götürebildiklerini dile getirirken, ETP’lerle birlikte kurumsal yatırımcıların bölgesel düzenlemelere daha kolay uyum sağlayabileceğini ve yatırım yapmak için zaman kaybetmeyeceklerini ifade etti.

Amun ön koşullu olarak SIX’ten eylül ayında onay almıştı. Raporda şirketin ETP’yi kolaylıkla yönetebileceği belirtilmişti. Amun bankacılardan oluşan ekibe sahip bir finansal teknoloji firması, kripto paraları düzenlenmiş ve en kolay biçimde alınabilir hale getirmek için çalışıyorlar.

Rashwan İsviçreyi en iyi yargı sistemine sahip olan ülke olduğu için seçtiklerini dile getirdi:

SIX’te ilk ürünümüzü sunduktan sonra hem İsviçre’de yeni ürünler için çalışacağız hem de başka ülkelere yayılmak adına girişimlerde bulunacağız. Bunun ardından endeks sepeti ETP’si başlatmak istiyoruz. Böylece yatırımcılara “piyasayı satın alma” fırsatı sunacağız. Ayrıca bazı varlıklar için takip edici araçları oluşturmayı planlıyoruz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Binance’in Temel Para Birimi Olabilir Mi?

Sonrakini Oku

“Bitcoin Uzun Bir Yolculuktur”

Bir Cevap Yazın