İlk Bitcoin İşleminin Üzerinden 11 Yıl Geçti!

Bitcoin‘in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto ve bilgisayar programcısı Hal Finney arasındaki ilk BTC işleminin üzerinden 11 yıl gibi bir süre geçti. 11 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşen işlemde, Finney’e yaklaşık olarak 10 BTC gönderildi. O tarihlerde herhangi bir maddi değere sahip olmayan bu miktar, yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 81.000 dolara denk geliyor. Finney konu hakkında yayınladığı bir blog gönderisinde şunları ifade etti:

“Satoshi yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda ben hemen konuya atladım. Ben Satoshi’den başka Bitcoin kullanan ilk insan olduğuma inanıyorum. 70 bloğa yakın bir kazım yaptım ve Satoshi test olarak bana 10 coin gönderdiğinde ilk Bitcoin işleminin de alıcısı oldum. Bundan sonra birkaç gün boyunca da Satoshi ile e-posta üzerinden iletişime geçtim ve bu çoğunlukla benim yazılımsal hata bildirip onun bunları kapatmasını kapsadı.”

Bitcoin’lerini Çocuklarına Bıraktı

Buna ek olarak Finney’in ağ düğümü çalıştırdığı ilk tarihte attığı tweet de, tarihin ilk Bitcoin tweet’i olarak biliniyor. 2014 yılında 58 yaşında hayata gözlerini yuman Finney, bazılarına göre Satoshi Nakamoto bile olabilir. Finney 2010 yılında yayınladığı bir tweet’inde, sahip olduğu BTC’lerin güvenli bir yerde olduğunu ve kızı ile oğlunun teknoloji konusunda bilgili olduğunu vurgulamıştı.

“Bence onlar artık güvende ve mirasım konusunda rahatım” ifadesini kullanan Finney’in ne kadar BTC’ye sahip olduğu ise bilinmiyor. Finney’in yıllar önce Bitcoin başına yaptığı ortalama tahmin ise, kendisinin ne kadar ileri görüşlü olduğunun kanıtı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

PewDiePie, Tron ve DLive Reklamı Yaptı!

Sonrakini Oku

2030 Geleneksel Para Birimlerinin Sonu Mu Olacak?

Bir Cevap Yazın