İki Şirket Türkiye’de Altın Destekli Token’lar Piyasaya Sürecek

Altın toptancıları, blok zinciri tabanlı tokenizasyon sayesinde işlerini bireysel kullanıma genişletmenin yeni yollarını bulmaya başlıyor gibi görünüyor. Uluslararası külçe ticareti şirketi AgaBullion ve Birleşik Krallık merkezli fintech Aurus Technologies, Türkiye pazarında altına dayalı token’lar sunmak için bir ortaklık imzaladı.

Türkiye Pazarı

Ortaklık sayesinde yatırımcıların, AurusGOLD aracılığıyla LBMA onaylı altınlara sahip olmalarına imkan tanınacak. Ethereum blok zincirinde altın destekli bir ERC-20 token’ı olan AurusGOLD (AWG), Aurus’un blok zinciri tabanlı çözümünü kullanarak değerli metal satıcıları tarafından basılıyor ve dağıtılıyor.

AgaBullion Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, “Altın, dünyanın en eski merkezi olmayan finans sistemidir. Altın küresel olarak tanınan ve yerleşik bir ekosistem haline geldi” sözlerini kullandı. Yılmaz, temeldeki varlıkların eksikliğinden şüphe duyulmasının ve yüksek volatilitenin kripto para birimlerini güvenilmez hale getirdiğini ve fiziksel olarak desteklenecek bir token’ın mantıklı olduğunu ekledi.

AgaBulllion CEO’su Sarp Tarhanacı, “Dijital değerli metaller için büyük bir potansiyel görüyoruz. Aurus ile ortaklık kurarak, artık Türkiye’de kısmi altın mülkiyetini kolaylaştırmak için Blockchain platformunu kullanabiliriz.” sözlerini kullandı.

AgaBullion, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Türkiye’nin fiziksel altın yatırım geçmişinin yanı sıra zenginliği korumanın alternatif bir yolu olarak yüksek kripto benimseme oranının ülkeyi dijital altın için çekici bir pazar haline getirdiğini söyledi.

Kovid Süreci ve Altın

Piyasadaki fırsatlardan bahseden AgaBullion, Türkiye’deki COVID-19 kaynaklı karantinanın vatandaşların fiziki altına erişimini imkansız hale getirdiğini açıkladı:

Türkiye’deki insanlar güvenilir ve sürdürülebilir bir şey arıyor. Merkezi yapısı nedeniyle, tüketicilerin bankaların sunduğu online platformlardan altın almaları verimli olmamaktadır. AgaBullion için bir sonraki en mantıklı adım dijital bir ürün.

Bunlara ek olarak Türkiye, değerli metalin yaygın olarak bir servet biçimi olarak kabul edildiği, dünyanın en büyük altın piyasalarından biri olarak biliniyor. Aurus iş geliştirme müdürü Mark Gesterkamp ise bu konuyla ilgili olarak, “AgaBullion, Türkiye’de dijital altın ve diğer değerli metallerin kullanılabilirliğini daha da genişletmek için altyapı, piyasa bilgisi ve müşteri ağını sunan Borsa İstanbul’un onaylı bir üyesidir.” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) İçin Domino Etkisi Başladı: Sırada Hangi Ülke Olacak?

Sonrakini Oku

FBI, Fidye Bitcoin (BTC) Ödemesini Geri Almayı Başardı

Bir Cevap Yazın