İflas: Washington Merkezli Madencilik Şirketi Battı

Washington merkezli madencilik şirketi GigaWatt iflas başvurusunda bulundu. Şirketin kurucu ortaklarından David Carlson geçtiğimiz ağustos ayında şüpheli bir şekilde şirketten ayrılmıştı.

Şirketin hikayesi eski bir Microsoft çalışanı olan David Carlson’ın 2012 yılında hobi olarak Bitcoin üretmeye karar vermesiyle başlıyor. Carlson, bölgedeki ucuz hidroelektrik potansiyelinin farkındaydı ve ilk madencilik tesisini 2013 yılında Wenatchee yakınlarındaki eski bir mobilya fabrikasında kurdu. Washington’ın merkezinde elektrik, ülke ortalamasının dörtte birine satılıyordu. Şirket zaman içerisinde büyüdü.

2017 yılında kripto para piyasasında yaşanan fiyat patlamalarıyla bilikte GigaWatt Douglas County yakınlarındaki 9 dönümlük bir arazide multi milyon dolarlık genişleme planlarına başladı. Yerel makamlar da GigaWatt’ın 24 prefabrik kapsüllük bu planını destekledi. Şirket düzenlediği ICO’da ise 22,6 milyon dolar toplamayı başardı ve kendi kripto para birimini çıkardı. Carlson ve diğer üç ortak projeyi desteklemek için toplamda 25 milyon dolarlık yatırım yaptı. Her şey GigaWatt için tozpembe görünüyordu.

GigaWatt geçtiğimiz günlerde alacaklılarına borçlarını ödeyemediği için Washington Bölge Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu. Edinilen bilgilere göre 7 milyon doları aşkın borcu bulunan GigaWatt’ın kasasında ise yalnızca 50 bin dolar var. Ayrıca Washington’daki enerji tarifelerinde de artış yaşandı.

David Carlson’ın şirketten ayrılmasıyla GigaWatt’taki çalışan sayısı da 63’ten 16’ya indirilmişti. GigaWatt için işler bu denli yolunda giderken yöneticilerin şirketi nasıl batırdığı hala merak konusu. 22 Kasım tarihli haberimizde Bitcoin hashrate’inin 2015 yılından beri ilk defa düşüş yaşadığını duyurmuştuk. Bakalım bu durum Bitmain, Canaan ve Bitfury gibi kripto para sektörünün önde gelen madencilik şirketlerini nasıl etkileyecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Backward leg allows young cancer survivor to dance

Sonrakini Oku

Kilometre Taşı: Bitcoin, Mastercard’ın Günlük İşlem Hacmini Geride Bırakmaya Hazırlanıyor

Bir Cevap Yazın