İddia: Rus Casuslar Kripto Para İle Seçimlere Müdahale Etti

ABD’deki federal yetkililer tarafından ortaya atılan yeni bir iddiaya göre Rus casuslar ABD’deki başkanlık seçimlerine kripto para borsalarını ve birimlerini kullanarak müdahale etti veya etmeye çalıştı. ABD’li federal yetkililer bir Rus vatandaşı için çıkartılan tutuklanma emrinde bu iddiaya yer verdi.

27 yaşındaki Artem Lifshits olduğu belirtilen kişinin 1 milyon dolarlık kripto para birimini borsalar aracılığıyla çeşitli kişilere aktardığı belirtiliyor. St. Petersburg doğumlu olan Lifshits’in “Project Lakhta” isimli bir casusluk projesinin yöneticisi olduğu vurgulanmakta.

Kripto Para Kullanarak ABD Seçimlerine Müdahale Ettiler

Lifshits’in özellikle ulusal politika sistemine ve seçimlere müdahale etmek için böyle bir fon harcadığı belirtiliyor. FBI Başkan Yardımcısı Alan E. Kohler Jr. tarafından yapılan açıklamada Lifshits’e ek olarak Anton Andreyev, Darya Aslanov ve Andrii Derkach’ın da projenin üyesi olduğu vurgulandı. Andrii Derkanch’ın Ukrayna parlamentosunun bir üyesi olması ise işleri karıştırıyor. Derkanch’ın da Rus ajanı olduğu vurgulanmakta.

Şu an için yukarıda adı geçen isimlere yaptırım uygulanmış durumda. Projedeki kripto para fonlarının çeşitli yerlerdeki önemli insanları etkilemek ve kişisel zenginleşme için kullanıldığı belirtiliyor. Bu bağlamda gizlilik odaklı kripto paraların da kullanıldığı belirtilmekte.

Kripto paraların bankadaki çıkışlarının ise blockchain analiz firması Elliptic tarafından tespit edildiği görülüyor. Yani kripto paraların özellikle gizlilik odaklı olanların takibi mümkün olmasa da kişiler belli olunca bunun bankadaki çıkışları tespit edilebilmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avrupa Merkez Bankası Kararlı: Dijital Para Geliyor

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Beklediği Haber Geldi!

Bir Cevap Yazın