ICO’lar 2020 Yılında ”Tamamen Yok Olacak!”

Bir zamanlar kripto para sektörünün ana sermaye damarlarından birisi olan ilk dijital para arzları veya ICO‘lar, özellikle 2018 yılında yaşanan ayı piyasası ile etkilerini ciddi bir biçimde kaybettiler. ICO’ların etkisi azalsa da hala sektörde birkaç tane küçük çaplı sermaye elde etme girişiminin olduğu da bilinmekte. Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre ICO’lar 2020 yılında tamamıyla ortadan kaybolabilir.

ICO’lar 338 Milyon Dolara Geriledi

Kripto para analiz firması LongHash‘in elde ettiği verilerle 1 Ekim tarihinde yayınladığı araştırmasında, ICO’ların artık kazançlı birer yatırım yolu olmadığı ortaya çıktı. Aslında ICO’lardaki kaybın kanıtlarını şu an sektördeki her alanda görmek mümkün. 2018 yılının Ocak ayında bile sadece 160 proje atılım yapmışken, bu sayı 2019 yılının Ekim ayı için 0 olarak gözüküyor.

Ağustos ayında da hiçbir ICO projesi yapılmamışken, geçtiğimiz Kasım ayında 1 proje fonlamasını başarı ile tamamladı.

”ICO’lar 2018 yılının Ocak ayında ayı piyasasının arifesinde bile hala her ay 100’ün üzerinde proje ile önemli bir fonlama yolu olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak 2019 yılı itibariyle projelerin sayısı neredeyse hiç denecek kadar azaldı.”

2019 yılında bugüne kadar elde edilen toplam fonlama miktarı ise 338 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu miktar 2018 yılındaki sermayeden yüzde 95 daha düşük. Gerçek ICO’lar azalırken, sahte ICO projeleri bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. SEC, geçtiğimiz hafta sahte bir ICO’nun daha kapısına mühür vurmuştu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

”ABD Bir Gün Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Edecek!”

Sonrakini Oku

Hong Kong BTC Piyasası Tahmin Edildiği Gibi Değil Mi?

Bir Cevap Yazın